Od té doby, co na jaře vysvitnou první paprsky sluníčka, až téměř dokud nenapadne sníh, je na zahradě vždy nějaká práce, kterou je třeba udělat. Co se týká zábavy, tu si zde můžete užívat celoročně. K péči o zahradu a její udržování, ale i k radovánkám, které na ní zažíváte, neodmyslitelně patří i potřebné vybavení. Proto vám přinášíme TOP 10 produktů, které byste si určitě na zahradu měli pořídit.

Plotové zástěny

Abyste měli na své zahradě soukromí a mohli v klidu pracovat nebo si nerušeně užívat zaslouženého odpočinku, jsou tady zastiňovací plenty na plot. Ty vás ochrání před zraky zvědavých sousedů nebo náhodných kolemjdoucích. Existují pevné plotové zástěny, které jsou obvykle vyráběny z kamenného či dřevěného materiálu a pak zástěny měkké, které se navíjejí a připevňují přímo na průhledný plot. Ty mohou být:

 • Tkané
 • Bambusové
 • Ratanové
 • Rákosové

U tkaných plotových zástěn máme na výběr z různé hustoty – čím řidší oka zástěna má, tím více je průhledná. Plenta z přírodních materiálů jako je bambus, ratan nebo rákos jsou celistvé a dobře vaše soukromí chrání. Jejich velkou nevýhodou však je, že podléhají rychlejší zkáze a ničí je v porovnání s umělohmotnými materiály více voda i rostliny typu mechu. Další možností je pak i živý plot, který se sice musí střihem neustále udržovat, ale zato působí velice hezky a přirozeně. Počítejte však s tím, že potrvá nějaký čas, než doroste dostatečné výšky k tomu, aby svůj účel mohl plnit a v případě listnatých křovin i s tím, že v zimě po opadání listí již nebudou poskytovat takové stínění.

Nářadí

Kouzlem údržby zahrady, konkrétně péčí o rostliny, je, že stále zůstává manuální prací. Trávu posekáme pomocí pojízdné sekačky, o dříví se nám postará řezačka, abychom ho nemuseli štípat sekerou, ale zeleninu, ovoce a květiny stále pěstujeme klasickým způsobem. Proto je také nutnou výbavou každého zahrádkáře alespoň základní manuální nářadí, jako je:

 • Lopata
 • Hrábě
 • Motyčka
 • Nůžky

Právě díky vlastní odvedené práci přináší zahrádka takovou radost – není nic lepšího, než si vypěstovat pro sebe a své blízké něco chutného nebo hezkého do vázy. Při výběru volte kvalitní nářadí, které dobře drží v násadě a je pevné a odolné. Z dlouhodobého hlediska se vyplatí nešetřit na ceně a volit značky prověřených výrobců. Velmi praktická je také nižší váha nářadí. Čím menší hmotnost, tím snadnější bude práce a tím menší následná únava. Pokud budete manipulovat například s kosou, sekyrou nebo pilou, myslete také na bezpečnost a vezměte si na sebe vhodný pracovní oděv, popřípadě i ochranné pomůcky.

Kompost

Když už máme vybrané motyčky a vše, čím budete o naše záhony pečovat, je ještě třeba mít vhodné místo na organický odpad, který po práci vždy zbyde. Tím je kompost. Pro jeho založení můžete použít různé nádoby. V obchodech najdete plastové obří barely s funkčním provedením s otvory i přírodní dřevěné konstrukce. Umisťuje se sem vše od plevelu, přes spadané listí až po posekanou trávu. Díky tlení, které je za pomoci teploty, vlhkosti a působení bakterií a drobných živočichů přirozeným procesem rozkladu, navíc získáme kvalitní a velice výživnou zeminu, jež je skvělá pro pěstování dalších rostlin. Navíc už samotný kompost můžeme osadit rostlinami, jako jsou okurky, tykve, dýně nebo cukety.

Dekorace

Pokud se na zahradě chcete cítit dobře, mělo by i vaše okolí působit příjemně. K tomu nepomáhají jen hodiny usilovné práce se sekáním trávníku a stříháním keřů, ale i dekorace. Kromě přírodních prvků najdeme v obchodech i mnoho zajímavých designových ozdob speciálně vyrobených pro venkovní celoroční použití. Ty rozzáří celou zahradu a dodají jí to správné kouzlo. Veselé figurky trpaslíků budí hravý dojem, zvířátka a realistické sošky zase vaši zahradu přibližují k přírodě. Některé dekorace dokonce mohou být nejen krásné, ale zároveň užitečné. Například svítící kameny vám pomohou v noci s orientací ve tmě, jezírka poskytnou domov různým drobným zvířátkům i napáječku ptákům a zajímavé na sebe skládané květníky můžete využít i pro pěstování bylinek. Uvidíte, že s pořízením ozdob získá vaše zahrada zcela nový nádech.

Pařeniště

Některé rostliny mají raději teplo a vlhko a daří se jim lépe v prostředí, kde jim tyto podmínky zajistíte. Stejně tak, pokud vysazujete semínka časně z jara, je dobré, když mají možnost co nejvíce vychytávat první sluneční paprsky. K tomuto účelu skvěle poslouží pařeniště, fóliovníky nebo skleníky, které uvnitř vytváří přívětivé mikroklima. Pařeniště mohou být vyrobena z několika různých materiálů:

 • Folie
 • Skla
 • Plastu

Lze si koupit již hotovou stavbu v různých velikostech od přízemní konstrukce určené k zakrývání sazeniček až po velké skleníkové domy. Pařeniště si také můžete, pokud jste manuálně zruční, vyrobit sami. Výhodou kupovaného zboží je, že má již zabudované větrací zařízení – budete-li jej stavět svépomocí, nezapomeňte také takové zkonstruovat. Obzvláště při vysokých teplotách v létě je třeba zajistit přísun čerstvého vzduchu a zavírat skleník až na noc, aby se v největším horku rostliny uvnitř nepálily.

Hadice

Dalším nenahraditelným pomocníkem, kterého by si měl pořídit každý, kdo vlastní zahradu, je hadice na vodu. Využijete ji nejen k rychlému a nenamáhavému zalévání záhonů i trávníku a ušetříte si tak námahu s taháním těžkých kropáčů, ale určitě budete nadšeni i z jejího dalšího využití jako je mytí auta, oplachování cesty od nečistot, napouštění bazénu a v neposlední řadě poslouží i jako rychlé osvěžení. Při výběru volte raději vyšší kvalitu, aby vám hadice dlouho vydržela – investice se zajisté vyplatí. Měla by být z odolného materiálu. Mezi přednosti značkových hadic patří to, že se nelámou, nepřetáčejí, ani neodírají a drží dobře svůj tvar. Důležitými doplňky, které k zahradní hadici neodmyslitelně patří, jsou pak praktický naviják a rozprašovací hlavice, která vám umožní pouštět vodu od jemné rosy, přes sprchu až po trysku s velkým tlakem.

Sekačka

Součástí každé zahrady je trávník a ten je nutné udržovat. Základní péčí, která by měla být prováděna, je pravidelné sekání. Na trhu máme obrovský výběr různých typů sekaček a kos. Při výběru volíme mezi takovými, které již mají sběrný koš, a těmi, po kterých musíme ještě trávu shrabávat. K důležitým parametrům také patří, jak jsou sekačky napájeny. Dělíme je na:

 • Ruční
 • Elektrické
 • Benzínové

Ruční jsou fyzicky namáhavé, ale zato levné a vždy použitelné. K eklektickým potřebujeme přístup k zástrčce a benzínové patří mezi nákladnější, zato velmi praktické. Dalším možným rozdělením sekaček je podle typu nožů, kterými je tráva zkracována. Mezi základní a nejčastější druh, jež ocení většina zahrádkářů, patří rotační sekačka. Ta díky točícím se nožům seká trávu na velké ploše celého rotačního válce. Její ovládání je snadné a péče o ostří minimální. Pro náročnější zákazníky je tu pak rotační sekačka, která trávu neseče, ale stříhá díky protilehlým ostřím. Stébla díky tomu nejsou roztřepená a nežloutnou. Existuje ještě třetí speciální typ se strunovým systémem. Ten se používá spíše v rámci kos a slouží pro konečné úpravy hůře dostupných míst.

Posezení

Abychom nemluvili pouze o práci a nezapomněli na tu příjemnou část odpočinku a relaxu, podíváme se nyní na posezení, které by nemělo chybět na žádné zahradě, ale ani na terase nebo na balkonu. Stolek vybíráme především podle počtu osob, jež by se k němu měly vejít. Lepší je vždy počítat s rezervním prostorem pro případ, že by se u vás zastavila nějaká návštěva. Na výběr máme z plastových souprav stolů a židlí, které jsou odolné proti dešti, snadno se stírají, ale zase nevypadají designově příliš hezky. Jejich lehká hmotnost je výhodná v tom, že se s nimi dobře manipuluje, ale na druhou stranu je bez zajištění může shodit silný vítr. Hezky přírodně vypadající dřevěné jsou na rozdíl od umělých dostatečně stabilní, ale je třeba se o ně starat – například na zimu a při dešti je dobré je uklízet dovnitř nebo alespoň zakrývat plachtou. Kovový nábytek je typický vyšší cenou. Splňuje nejvyšší požadavky na odolnost i design.

Gril

Co by byla zahrada bez dobrého jídla a grilování? Ale jaký gril vybrat? Ať už se rozhodnete pro kterýkoliv z typů, vždy dbejte na jeho bezpečnost a dostatečnou stabilitu. Těžká váha je sice nevýhodná při manipulaci, ale zabraňuje převrhnutí kvůli větru nebo při nechtěném nárazu. Rošt by měl být pevný, ideálně vyrobený z litiny nebo nerezu s kvalitním smaltem a pokrývající celou tepelnou plochu. Při výběru je třeba zohlednit i velikost – jednotlivci stačí menší gril, naopak pro velké oslavy zase volte raději takové, na které se vejde jídlo pro všechny. Podle paliva, na které grily fungují, je můžeme rozdělit na několik kategorií:

 • Plynové
 • Elektrické
 • Na uhlí

Dětské hračky

Zahradu si samozřejmě neužíváte jen vy, ale i vaše děti. Dopřejte jim proto možnost zábavy a pohybu venku a pořiďte jim hračky přímo určené na zahradu. Malé ratolesti milují prolézačky, houpačky, skluzavky, bunkry i trampolíny. Při výběru nechtě děti, ať si sami vyberou, jaká zábava by je nevíce lákala, ale zároveň dbejte na bezpečnost jednotlivých herních prvků.