Jeden z nejúspěšnějších, největších a také nejstarších obchodů a internetových tržišť svého druhu na internetu je právě Amazon. Tento známý e-shop je typický svým logem s šipkou v názvu směřující od písmenka „A“ k písmenu „Z“, což skvěle vystihuje jeho podstatu – najdete zde skutečně všechno o A do Z. Pojďme se tedy na tuto mezinárodní společnost podívat zblízka.

Prototyp úspěšného obchodu

Amazon patří mezi největší společnosti světa. Stejné renomé na internetu má už jen Aliexpress, Wish, Apple či Microsoft. Majitel firmy začal obchodovat na on-line už v počátcích internetu. V roce 1994 vlastnil knihkupectví Cadabra.com, které se ještě toho roku přejmenovalo na Amazon. O čtyři roky později koupil Internet Movie Database (IMDb) a Alexa.com. Dnes již Amazon, který sídlí v Seattleu v USA, nabízí nespočet zboží po celém světě. Amazon je symbolem celosvětové prosperující firmy – zvyšování jeho obratu je možné pozorovat rok od roku:

  • V roce 2016 byl obrat 136 mld. $
  • V roce 2018 byl obrat 201,5 mld. $
  • V roce 2022 byl obrat už 514 mld. $

Amazon si jako jedna z mála velkých firem dokázal udržet stálý růst i v době ekonomické krize. Šéf společnosti Jeff Bezos od října roku 2017 drží titul nejbohatšího muže na světě, když opět přeskočil Billa Gatese. Amazon je nejen prodejcem, ale také výrobcem různého zboží – příkladem mohou být čtečky elektronických knih Amazon Kindle a tablet Kindle Fire.

Logistická centra Amazonu v České republice

Od 4. prosince roku 2009 začaly evropské pobočky Amazonu, což jsou hlavně amazon.co.uk a amazon.de, zasílat do ČR kromě knih, CD a DVD i ostatní zboží. V roce 2013 dokonce začala být plánována stavba prvních logistických center v naší republice –  Brněnské nakonec postaveno nebylo, ale v lokalitě u Dobrovíze u Prahy již nyní funguje. V nynější době se nachází v ČR 2 logistická centra plně funkční.

Amazon a čeština v internetovém obchodě

Ačkoliv máme v ČR sklad, samostatně zde Amazon nepodniká. Najdeme ho v Německu, Velké Británii, Itálii, Španělsku a Francii. Přesto je v rámci internetu v porovnání s jinými obchody tohoto typu dobře přizpůsobený českému prostředí a Amazon.de je pro nás k nákupům ideální. Mezi jeho hlavní výhody patří:

  • Rychlé dodání díky českému skladu
  • Doprava zdarma při nákupu od 39 eur
  • Odpadá placení DPH a cla
  • A samozřejmě nízká cena, kterou nabízí celý Amazon

Dalším velkým benefitem je, že německý Amazon má i svojí českou verzi s možností zvolit si jazyk nebo přístupu přes Amazon.cz, což je přeložená verze webových stránek naší sousední země. V českém jazyce jsou všechny servisní texty a částečně i nabídky zboží. K dokonalému překladu má obchod daleko, ale pro základní zorientování se bez pomoci překladače i pro zákazníky, kteří němčinou vůbec nehovoří, je tato vymoženost velice praktická. Dokonce můžete vyhledávat dané zboží v češtině a systém si sám poradí s překladem a zobrazí vám nabídku.

Hlavní výhody obchodu

Amazon je v mnohých ohledech jedinečný a bezkonkurenční. Hlavní věcí, která zaujme každého zákazníka, je především cena. Často je mnohem nižší a výhodnější než v českých e-shopech a přitom má nabízené zboží stejnou kvalitu, ne-li lepší – Amazon by se dal přirovnat k situaci, kdy Češi jezdí za lepším a kvalitnějším na nákupy do Německa, jen zde se pohybujeme v prostředí internetu. Na Amazonu najdete opravdu velké množství produktů tříděných přehledně do kategorií. V horní části se nachází vyhledávač, který umožnuje rychlé zobrazení toho, co sháníte. Unikátnost firmy také spočívá v systému provedení – je kombinací e-shopu i internetového tržiště a spojuje výhody obou kategorií do jednoho zajímavého konceptu.

E-shop nebo tržiště?

Amazon je velice rozsáhlou společností s různorodým zaměřením nejen v nabídce zboží, které na jejich webové stránce najdete, ale i svou působností po celém světě. Nejedná se však o klasický internetový obchod mezinárodního formátu ani o tržiště různých obchodníků jako je například AliExpress. Amazon v sobě kombinuje tyto dva způsoby obchodu a zákazníkům umožňuje:

  • Nakupovat a vybírat z velké nabídky
  • Prodávat vlastní zboží
  • Využívat dalších vychytávek, jako je možnost vydávání e-knih

Přes Amazon prodávají soukromí obchodníci, kteří jej využívají jako své globální tržiště. Velkou výhodou ve srovnání s klasickými tržišti typu AliExpress  nebo E-bay je, že zboží, které zakupujete, je uloženo přímo ve skladištích Amazonu. Máte tak jistotu, že se vyhnete možným podvodům ze strany nepoctivých obchodníků a jiným nástrahám, které nákup zejména na vzdálených trzích, jako je čínský, může představovat. V porovnání s klasickými e-shopy provozovanými jedním majitelem, zde najdete opravdu širokou nabídku sortimentu a velice nízké ceny ve srovnání s tuzemskými obchody.

Možnosti platby na Amazonu

Vzhledem k tomu, že se stále jedná o zahraničního obchodníka, není zde možnost platby z českého bankovního účtu. Budeme tedy používat platební kartu, což je velice jednoduché a především rychlé řešení – stačí vyplnit údaje karty. Ty se nám pro příští nákup, stejně jako například doručovací adresa, uloží, a tudíž je nebude třeba pokaždé vypisovat. Systém Amazonu se ještě následně dotazuje, v jaké měně je karta vedena.

Amazon Prime

Pokud pravidelně nakupujete na Amazonu nebo jej hodláte od dnešního dne bohatě využívat, určitě oceníte výhodný program Amazon Prime, se kterým můžete výrazně ušetřit. Samotné členství stojí 12,99 dolarů za měsíc nebo 99 dolarů ročně. Za tuto cenu získáte zajímavé benefity jako je doprava zcela zdarma s doručením do dvou dnů. Kromě snadného a levnějšího nákupu přináší Amazon Prime výhody i v oblasti zábavy a umožňuje bez omezení poslouchat hudbu, nahrávat fotografie do úschovny nebo přehrávat oblíbené filmy.