Nakupování bez hranic, obrovský výběr z nekonečného seznamu zboží, extrémně výhodné ceny a často i nulové náklady na poštovné – lákavá představa každého vášnivého nákupčího znásobená faktem, že to vše lze provádět v rámci několika rychlých kliknutí a především z pohodlí vlastního domova, s nohama na stole a třeba i při popíjení oblíbeného nápoje… Stačí mít přístup na internet, aktivované zahraniční platby na kreditní kartě, a hlavně chuť vrhnout se do víru nekončících nákupů! Výše částky na vašem kontu, určené k placení za nakoupené produkty, nemusí čítat tisíce, na eBay totiž nakoupíte i za pouhou korunu díky skvěle promyšlenému obchodování skrze aukce – zaujaly vás výše napsané řádky? Pak na nic nečekejte a pojďte se s námi ponořit do tajů nakupování na největším aukčním serveru celého internetového světa! Aukční portál eBay Vám otvírá své brány, využijte toho a pojďte trávit zachmuřené a propršené odpoledne lovem produktů za atraktivní ceny!

Co je eBay a jak to všechno začalo?

Na počátku stála myšlenka vytvoření portálu pro sběratele, kde by si mohli vyměňovat nejen své zkušenosti, ale především obchodovat s historickými a sběratelsky přitažlivými artefakty. Psal se rok 1995 a Pierre Omidyar, úspěšný absolvent studia informačních a počítačových technologií, založil aukční internetové stránky, které zpočátku provozoval zcela zadarmo bez nároku na honorář, později poskytované služby zpeněžil, avšak tak malými částkami, že neodradil potencionální prodejce od registrace a vystavování aukčních předmětů. Tento a další podobné portály představovaly revoluční zlom v obchodování skrze internet, oproti tradičním aukcím a inzertnímu tisku nabízely dražbu předmětů v daný okamžik, čímž urychlovaly a usnadňovaly obchodní poměr mezi klientem a prodávajícím. Boom v devadesátých letech ale neskončil s posledními dny 20. století, naopak vyexpandoval v následujících letech a dá se jistě mluvit o fenoménu, který bude součástí online prostředí zřejmě už napořád – s menšími či většími úpravami týkajícími se zlepšování uživatelského rozhraní, prostředí, zrychlování zpětné vazby s klientským centrem. Právě eBay lze považovat za hvězdu mezi všemi aukčními servery, svědčí o tom neustále stoupající počet nabízejících i poptávajících, růst počtu uzavřených obchodů i zainteresovanost čím dál většího množství klientů ze všech zákoutí světa. eBay už není jen americký, je otevřen všem bez rozdílu!

Chci nakupovat!

Nejednoho z českých zájemců o nakupování předmětů skrze eBay odrazuje vedení stránek ve světových jazycích, avšak je nutné tyto obavy zapudit a uvědomit si, že skutečně stačí letmá znalost angličtiny, která na eBay platí za všeobecně používaný prostředek komunikace. Kdykoliv můžete využít služeb online slovníků a překladačů, není třeba se strachovat z neporozumění. Prostředí aukčních stránek je navíc vedeno v přehledné podobě, apelující na jednoduchost a pohodlnost – stačí několik minut pro zorientování, základní seznámení se s funkcemi a systémem.

Jdeme na to!

Základním předpokladem pro nakupování je vytvoření vlastního profilu, tedy nutné zaregistrování se. Registrace je snadná a intuitivní, stačí kliknout na „Register“ a dále již postupovat dle požadavků stránek – je potřeba zadat přihlašovací údaje v podobě přezdívky, hesla a emailové adresy. Po potvrzení nezapomeňte zkontrolovat svoji schránku, odkliknout přijatý email od eBay a dokončit registraci. Vybídnuti budete k doplnění vaší adresy – tento bod je velmi důležitý, vždy zadávejte pravdivé údaje – samozřejmě, jedná se o citlivá data, avšak uvidí je pouze prodejce, od kterého jste nakoupili – následně vám na danou adresu zašle zakoupené zboží.

Jak budu platit?

Vše vyplněno, odesláno? Skvěle, právě jste se stali členy eBay komunity, nyní můžete začít prohlížet nabízené předměty! Ovšem ještě předtím, než zakoupíte první zboží, si nezapomeňte založit účet také na Paypal.com – jedná se o internetovou online peněženku, kterou propojíte jak se svým účtem na eBay, tak se svou kreditní kartou. Také registrace na PayPal je intuitivní, stačí se držet pokynů a během několika málo minut již můžete plně užívat výhod svého účtu. I v případě této stránky zadávejte své osobní údaje pravdivě, to znamená i číslo vaší platební karty, datum její expirace a trojčíslí CSC na zadní straně – není třeba se něčeho obávat, elektronická peněženka PayPal funguje již řadu let a přísně dbá na bezpečí svých klientů, vaše konto tak rozhodně nebude zneužito. Při registraci si PayPal z účtu přepošle částku 50 Kč, nemusíte se ale strachovat tím, že byste o ni přišli – tato sumička slouží k ověření toho, zda máte u banky aktivovány zahraniční platební operace, pokud ano, částka 50 Kč se vám automaticky připíše na konto PayPal, v budoucnu skrze ni zaplatíte budoucí nákup na eBay. Jestliže zahraniční platby aktivovány nemáte, odsouhlaste je buď skrze internetové bankovnictví, nebo navštivte pobočku své banky, kde vám jistě rádi pomohou. Ve svém eBay profilu poté v záložce Account/PayPal Acount/Link my PayPal Account zadejte přihlašovací údaje PayPal účtu a potvrďte, nyní máte úspěšně propojen vlastní osobní účet s PayPal a s eBay, placení za zboží bude probíhat už pouze skrze eBay stránky – rychle a komfortně, aniž byste museli zadávat příkazy k úhradě a složitě se přihlašovat do internetového bankovnictví.

S chutí do plnění nákupního košíku!

Víte konkrétně, co chcete zakoupit či máte pouze chuť procházet nabízené předměty a nakupovat až v případě zaujmutí některým z vystavovaných artiklů? Zadejte do vyhledávacího řádku anglicky název požadovaného zboží a hledejte nejvýhodnější nabídku! Využít můžete i řady třídících nástrojů – předměty se vám tak mohou seřadit dle ceny sestupně či vzestupně, dle času skončení dražby či nově vystavené tovary.  Až vám něco padne do oka, nabídku rozklikněte a zakupte buď potvrzením tlačítka „Buy it now“ nebo „Place bid“ – v prvním případě kupujete zboží za danou, pevnou cenu okamžitě a v druhém přihazujete částku, kterou jste ochotni za předmět zaplatit, pokud bude váš příhoz nejvyšší, předmět získáte.

Jsou nějaké nevýhody?

Samozřejmě ani systém nakupování na eBay není zcela růžový, i tady je nutné počítat s určitými problémy, které se mohou vyskytnout při uzavírání obchodů. Asi hlavní nevýhodou nákupů ze zahraničí je především nemožnost reklamace. Někteří prodejci sice nabízí výměnu zboží za odeslání např. poškozeného kusu, avšak vzhledem k cenám poštovného do zahraničí a délce doručení je tento postup pro zákazníka velmi nevýhodný. Většina vystavovatelů aukcí však s podobnými problémy počítá a po domluvě skrze soukromé zprávy vrátí část sumy nebo celou částku na váš účet. V úvahu též připadá opakované zaslání předmětu. Velkou zbraní v ruce klienta je ohodnocení prodejce a sepsání veřejně viditelného komentáře týkajícího se spokojenosti s poskytnutými službami, málokterý obchodník by si přál mít negativní hodnocení, které by snižovalo jeho důvěryhodnost a tedy i počet uzavřených transakcí, proto se snaží vycházet nakupovatelům zcela vstříc.
Určitým mínusem může být také samotný aukční systém, kdy závisí hlavně na štěstí klienta, zda se mu podaří získat daný předmět za skutečně nízkou cenu, či nabízenou sumu na poslední chvíli přehodí jiný uživatel.
Mnoho nakupujících se též obává platby celních poplatků. I tyto znepokojivé úvahy nejsou na místě, v případě nákupu do 22 Eur částky za jeden předmět se nic navíc neplatí a zboží projde pouze kontrolou na hranicích. Nad 22 Eur se k částce balíčku účtuje DPH dle tarifu země, clo se účtuje při přesažení částky 150 Eur za jednu objednávku. Při většině nákupů z eBay tedy neplatíte nic.

Výhody ale převažují!

Jak už bylo několikrát řečeno, obrovskou výhodou a lákadlem je především rozsáhlá nabídka všemožných předmětů – na eBay najdete širokou škálu zboží počínaje potřebami pro domácnosti textilem, obuví, kosmetikou, potravinami, starožitnostmi, šperky, nábytkem, hračkami pro děti, potřebami pro zvířecí mazlíčky, hudbou, knihami a časopisy, květinami a auto-moto doplňky konče. Z domácího prostředí tak objednáváte předměty z celého světa a za ty nejlepší ceny. Velmi přitažlivé jsou též nabízené položky, u kterých je uvedeno „Free international shipping“ – cena těchto produktů je již konečná a nebude k ní připočítáno žádné poštovné, těmto vystaveným artiklům proto dávejte vždy přednost.
eBay také ochraňuje svého zákazníka, který platí za předměty vždy předem a nemá jistotu, zda mu zboží skutečně dorazí. Limit je stanoven na 30 dnů, pokud klientovi zakoupený produkt do této doby nedorazí a skrze soukromé zprávy se nedomluví s prodejcem na náhradě, může se obrátit na klientské centrum eBay, případ nahlásit a očekávat vyjádření prodejce. Pokud prodejce odmítne problém řešit, eBay se zavazuje uhradit náklady spojené s nedoručeným zbožím sám, klient se tedy nemusí o své peníze v žádném případě obávat.
Nesmírnou výhodou je též dosažitelnost u nás nesehnatelného zboží. Na své si přijdou například filmoví fanoušci, vášniví sběratelé, milovníci kuriozit i módní nadšenci, které nenechá chladnými žádný nový trend v oblékání! To, co chybí v nabídce našich tuzemských obchodů, hravě naleznete mezi tisíci vystavenými aukcemi.

Nakupujeme v zahraničí? Žádný problém.

eBay představuje dodnes atraktivní formu nakupování, ukáže vám, že nákupy bez stresů z dlouhých front, pěkně z pohodlí teplého domova, za přijatelné ceny jsou reálné a mají své unikátní kouzlo! Neváhejte, zkuste si ještě dnes vydražit něco, po čem jste již dlouho toužili! Adrenalin při přihazování částek v aukci, vyhlížení poštovního doručovatele, následné trhání pečlivě zabalených zásilek a radost nad obdrženými předměty za to rozhodně stojí!

Mnohem víc užitečných informací o nakupování v zahraničí, bezpečnosti během nakupování, kde všude se dá nakupovat, jak platit, informace o placení cla a postupy při reklamacích se dozvíte z našeho e-booku Jak nakoupit neprohloupit. Na internetu lze nakoupit opravdu mnoha způsoby. Je jen otázka zda dokážeme ušetřit čas, peníze během každého nákupu.