Ideální čtečka e-knih neexistuje. Tak nezbývá nic jiného než začít hledat, vybírat a shánět informace. Abyste si zkrátili čas připravili jsme Vám návod na co si dát pozor při výběru vhodné čtečky. Elektronická čtečka knih může být vhodným, hodnotným i cenově dostupný dárkem pod vánoční stromek, k narozeninám či jen tak pro radost. Lze ji dovybavit knihami dle vlastního výběru a vkusu obdarovaného čtenáře. Ať už se rozhodnete pořídit čtečku knih někomu blízkému nebo pro sebe, budou se vám určitě hodit naše praktické rady pro výběr správné čtečky knih.

Výhody

Hlavní a největší výhodou je možnost nosit celou svojí knihovnu všude s sebou kvůli velké paměti a nízké hmotnosti. Většina knih se tak vleze do jedné malé krabičky. Všichni určitě ocení i možnost zvětšit si písmo dle libosti a svých potřeb. U tištěné knihy to učinit nelze. A co takhle čtení v cizích jazycích. Pomocí zabudovaných slovníků u některých čteček velmi jednoduše dohledáte některé slovíčko či větu.

Nevýhody

Horší už to je s většími pořizovacími náklady samotné čtečky. Ne každý je ochotný zaplatit tisíce aby si mohl přečíst několik knih. Naproti tomu může být zase cena zařízení vyvážena nižšími pořizovacími náklady za samotné knihy. Nevýhodou jsou i formáty prodávaných e-knih. Na trhu je jich mnoho a ne každá čtečka podporuje všechny tyto formáty.

Ovládání čtečky

Levnější modely se ovládají tlačítky jako starší mobily. Lze se mu velmi rychle přizpůsobit. Větší problém může nastat při psaní delších textů, poznámek nebo při překládání čteného textu.  Pak je vhodnější si koupit raději čtečku s dotykovým displejem. Novější čtečky už mají dotykový displej, který je velmi intuitivní a jednoduché na ovládání.

Displej šetří to hlavní naše oči

Na trhu existují nyní čtečky jen s dvěma typy displejů E-Ink a LCD dispej. Při výběru čtečky byste měli brát v úvahu mít možnost podsvícený displej. Čtečka buď má nebo nemá podsvícený displej. Ocení jej zvlášť čtenáři, kteří rádi čtou při menším osvětlení. Osvícení displeje posouvá zážitek čtení do trochu jiných dimenzí a čtení knih může být příjemnější. Podsvícení displeje čteček nabízí jak E-Ink, tak i LCD displeje. Rozdíl je jen v provedení a směru vyzařování světla.

E-Ink displej čtečky

je technologie, která zajistí, že zobrazený text vypadá jako tištěná kniha. Tímto typem displeje jsou osazeny většinou levnější typy čteček. Její hlavní výhodou je energetická nenáročnost. Čtečky s tímto displejem vydrží fungovat několik tisíc stran na jedno nabití. Převedeno na dny to může být i dva týdny. Jsou trochu příjemnější pro oči a komfort čtení je srovnatelný s papírovou knihou. I když jde komfort neustále dopředu E-Ink displeje dokáží zobrazovat texty i obrázky pouze v odstínech šedé barvy.

LCD displej

nedostatky předchozích starších typů displeje řeší LCD technologie. LCD displej funguje na bázi tekutých krystalů a zobrazuje obrázky i texty většinou barevně. Bohužel modernější displej jde na úkor výdrže baterie. Čtečky s tímto typem displeje vydrží většinou jeden den. Tyto displeje můžou nabízet i možnost regulace intenzity světla a můžou být vhodné i pro přehrávání různých videí. Většinou bývají čtečky knih s LCD displejem dotykové.

Velikost displeje

je vždy udáván prodejcem v palcích. Přitom 1 palec je cca 2.54 cm. Pokud chcete mít čtečku cestovní bude lépe si koupit s menším 5″ – 6″ displejem. Pohodlně se vleze do tašky a lze je používat pro běžné čtení knih. Kdežto pro náročnější čtení, pro zobrazování časopisů, čtení odborných artiklů je vhodnější si vybrat čtečky s většími displeji 10″. Velká velikost displeje je ovšem vyvážená větší váhou čtecího zařízení.

Váha

Čtečky s menším displejem budou mít logicky i menší váhu. Lze říct, že většina nabízených čtecích zařízení má dnes už docela rozumnou váhu. Rozdíl nosit v batohu 200 gramů nebo půl kila těžkou čtečku nemusí být to hlavní kritérium kvůli kterého byste se měli rozhodovat. Důležitější je pohodlnost při čtení třeba větší displej.

Interní i externí paměť

a její velikost zásadně ovlivní rozhodování při výběru konkrétní čtečky. Pokud možno kupujte čtečky s velkou interní pamětí a s možností rozšíření paměti pomocí paměťových karet MicroSD. Může se stát, že si budete chtít ke své knihovně nahrát i nějaké video, fotky na cesty, pak už velikost interní paměti nemusí stačit.

Výdrž baterie

se u čtečky nepočítá na minuty, ale na impulzy. Vybírejte takovou, která vydrží minimálně 10 tisíc impulzů. Čtečky s LCD displejem vydrží mnohem kratší dobu. Proto velmi zvažte, který typ si koupíte. Zda chcete nabíjet čtečku denně nebo Vám stačí černobílá kniha, ale můžete svoji čtečku používat týdny. Na cestách ty s delší výdrží přijdou více k duhu.

 

Čtečka elektronických knih s wi-fi připojením

Typy formátů

Mezi nejvíce rozšířené formáty u nás patří pdf, epub nebo mobi. EPUB je otevřený formát, který využívají většinou čtečky značek PocketBook i ostatních výrobců. Formát MOBI využívají čtečky Kindle od Amazonu. Tento formát umí zobrazovat i čtečky PocketBook, ale neumí zobrazovat úplně všechno např. obrázky. U nás mají největší zastoupení na trhu čtečky od Kindle od Amazonu. Prodávají se nejdéle. Kdežto formát PDF podporují většinou všechny typy čtečky knih. Nicméně je tento formát nejméně vhodný pro čtení. Je potřeba zařízení s větším rozlišením a to mají pouze větší čtečky. Je dobré zvážit co budeme potřebovat před samotným nákupem. Osobně jsem se setkal s největším počtem knih ve formátu PDF, které jsou zdarma.

Jak nahrát e-booky do čtečky?

Když koupíte knihu stačí ji velmi jednoduše stáhnout do čtečky pomocí bezdrátového připojení WI-FI. Ne každá čtečka ovšem tuto možnost nabízí. Složitější proces nahrávání knih je připojit čtečku skrze USB k počítači a pak už stačí jednoduše nakopírovat knihy do čtecího zařízení. Určitě bych koupil jen takovou čtečku, která nabízí možnost bezdrátového připojení k internetu přes WI-FI.

Software navíc

Dnešní čtečky nabízí víc než jen obyčejné čtení knih. Standardně je to možnost vložit poznámku k přečtenému textu nebo záložku do knihy. Některé čtečky umí psát i grafické poznámky přímo na displej. Užitečnou funkcí je i možnost zvýraznit si čtený text. Další možností navíc může být internetový prohlížeč. Ten umí většinou pouze základní práci s internetem nebo MP3 přehrávač. Předčítaní textu tzv. funkci text-to-speech. Je důležité, aby čtečka podporovala český jazyk, což je může být docela problém. Další vhodnou výbavou pro rychlé čtení je RSS čtečka, která stahuje Vámi sledované internetové zdroje. Chcete mít čtečku voděodolnou nebo v ní mít zabudovaný fotoaparát?

Co takhle použít na čtení mobil či tablet

Pro čtení e-booků není nutné mít klasickou čtečku. Stejně dobře může posloužit chytrý mobil, tablet či PC. Stačí si najít a stáhnout správné programové vybavení. Zcela záleží na Vaších potřebách. Musíte zvážit, že číst knihy je vždy lepší na zařízeních k tomu uzpůsobených, než na hardwaru určenému k jiným činnostem. Chcete-li ovšem ušetřit tisíce je tu i tato možnost.

Rada na závěr

Výběr čteček je na našem trhu velmi slušný a záleží vždy na každém čtenáři. Kolik přečte knih za týden, měsíc rok. Zda využije takovou čtečku třeba cestou do práce, na dovolené či v chvílích odpočinku doma. Skutečně záleží jen na Vás co jste schopni využít takovým způsobem, aby koupě měla smysl a logiku. Nezapomeňte, ale vybírat čtečky s wi-fi připojením, paměťovou kartou a slušnou výdrží baterie. Typ displeje si musíte už rozhodnout sami neboť co jednoho může obtěžovat druhému může být užitečné.  Jakou čtečku vybrat jsme si přibližně popsali. Zbývá jen otázka. Kde a za jakých okolností čtečku koupit? K tomu Vám může pomoci i náš e-book Jak nakoupit neprohloupit nebo aktuálně široký výběr čteček třeba na Heurece.

e-book Jak nakoupit neprohloupit

Najít nejlepší čtečku knih