Dnes už není moc lidí, kteří nemají mobil. Mobily se staly hlavní součástí naší komunikace z kamarády a blízkými. Chytrý telefon má už většina mladých. Při výběru telefonu je dobré si vždy ujasnit k čemu jej budete používat. Na výběr máme dvě možnosti. Koupit si chytrý telefon nebo hloupý. Hloupé telefony jsou vždy levnější a slouží pouze na psaní zpráv a telefonování. Na druhou stranu toho neumí tolik a nepůsobí moderně. Kdežto chytré telefony mají mnoho funkcí a jsou mnohem dražší. Obzvlášť u chytrých telefonů je výběr tak obrovský, že je snadné se v nabídce úplně ztratit.
Tlačítka – ano či ne?
Při kupování telefonu je nejdůležitější volbou vždy výběr ovládání celého mobilního telefonu. Zvolit můžete mezi dotykovým displejem a klasickou klávesnicí. Telefony s dotykovým ovládáním mají vždy větší displej a automaticky větší pracovní využití. Jsou to takové malé počítače. Kvalita je bohužel na úkor mnohem kratší výdrži baterie. Telefony s klávesnicí vydrží i dva týdny bez nabíjení a chytré telefony pouhé 1-3 dny dle kapacity baterie a využívání operačního systému. Proto pokud kupujete telefon pouze na volání a psaní zpráv. S klidným svědomím doporučuji koupit tlačítkový hloupý mobil. I v nich máte adresář kontaktů, kalendář, hry, budík, kalkulačku, fotoaparát a základní pomůcky pro práci s mobilem. Nevýhodou je, že je nemůžete libovolně doplňovat o další aplikace. Obzvlášť starší generace nepohrdne těmito přístroji s velmi dlouhou dobou provozu. Pokud jste na vážkách existují na trhu i telefony, které kombinují klávesnici a dotykový displej dohromady.
Chytré telefony
Chytrým telefonům patří budoucnost. Jsou to malé multifunkční zařízení, které umožňují spoustu funkcí. Nejvíce žádané je brouzdání po internetu, vyřizování emailů, fotografování, natáčení videí, poslech hudby, GPS navigování a hraní her. Navíc můžete do smartphonu stáhnout libovolnou aplikaci, která ještě víc rozšiřuje tyto funkce.
Bohužel jak to už tak bývá souvisí s tím celkem mizerná výdrž baterky. Málokdy vydrží víc jak 3 dny běžného používání. A čím víc využíváte procesor, RAM paměť, čím víc máte aktivních aplikací, tím rychleji se doba výdrže baterie zkracuje.
Dalším faktorem při výběru těchto mini počítačů je jejich cena. Můžete koupit chytrý telefon za 3000 nebo nejnovější funkcemi super nabitý mobil na trhu za 15, 20 a více tisíc. Proto bych se při koupi telefonu zaměřil na mobily střední třídy. Jsou cenově dostupnější a jejich využití je skoro stejné. Musíte si uvědomit, že průměrná časová délka, kdy budete mobil vlastnit je přibližně 3 až 5 let. Potom se Váš smartphone odkáže rovnou do šrotu. Pro představu přepočteno na peníze, když koupíte mobil za 15 000, tak přepočteno na měsíce to vychází na 420 Kč + Vámi využívaný tarif třeba za 350 Kč po dobu 3 let. Proto si rozmyslete nakolik je důležité vybrat nový funkcemi našlapaný hardware nebo se spokojit s mobilem za 4-6 tisíc a jehož měsíční provoz bude o to mnohem levnější. Přitom hardwarově to nemusí být až tak velký rozdíl.
K chytrým telefonům bychom měli vždy přistupovat jako k počítači. Software v něm lze aktualizovat, přidat, obnovit, smazat, zálohovat i vyčisti a to včetně operačního systému. Pokud se rozhodnete vybrat chytrý mobil zaměřte se hlavně na níže popsané vlastnosti. Popíšu je obecně protože se každým rokem tyto vlastnosti mění a vylepšují.
Velikost a rozlišení displeje
Platí pravidlo levnější smarphone = menší a horší displej. Velikost displeje vybírejte dle toho kde mobil budete nosit. Asi nenarvete do kapsy u kalhot mobil s 6 palcovým displejem, obzvlášť u žen by to asi vypadalo divně.Pokud navíc budete chtít číst v mobilu knihy, sledovat televizi nebo surfovat na internetu může být vhodnější mobil z větším 5 a víc palcovým displejem. Každopádně to není stěžejní dle čeho se rozhodujte. Důležitější je rozlišení a matnost displeje. Čím je rozlišení větší tím lépe pro oči. Pod rozlišení 1080×1920 pixelů bych už dnes asi nešel. Pokud bude mít mobil lesklý displej to je hrůza pro oči obzvlášť za denního světla, proto bych zvolil raději matný displej.
Interní paměť a RAM
Nikdy nekupujte chytrý mobil s malou interní pamětí. Toto musí být jedním z důležitých kritérií při výběru mobilu. Obzvlášť pokud je procesor dostatečně výkonný a nějaký ten rok Vám vydrží. Může se stát, že paměť budete mít během krátkého času úplně plnou. Pak už nezbude než začít řešit co s ní. Čím větší interní paměť a RAM tím lépe. Proč? Aplikace na mobily se vyvíjejí totiž velmi rychle včetně jejich paměťové náročnosti. Čím starší mobil tím hůř se je může instalovat. Určitým řešením může být využití appky Link2SD s kombinací externí paměti. Nicméně ne vždy Vás Link2SD zachrání obzvlášť pokud máte starý operační systém. Paměť je třeba pravidelně čistit a kontrolovat. Proto hledejte vždy mobil s čím jak největší interní pamětí a RAM pamětí. RAM je paměť, do které se za chodu načítají aktivní spuštěné programy. Pokud je malá může se stát a máte spuštěných víc aplikací tak se mobil bude normálně sekat nebo zamrzne.
Výdrž baterie
Už jsem se zmínil, že provozní doba u chytrých telefonů je o mnoho horší než u telefonů s tlačítky. Smartphony jsou velkými žrouty energie, za což mohou rychlé procesory, velké displeje s vysokým rozlišením a časté připojování k internetu, wi-fině. Nejvíc žere baterku displej a sítě. Pokud spí nebo pokud pouze voláte můžou mít výdrž skoro srovnatelnou s klasickými mobily i 3-5 dnů. Jenže pokud začnete využívat chytré mobily naplno jde výdrž baterie velkými skoky dolů. Jenže kdo by nevyužíval různé appky, když jsou tak snadno po ruce. Obzvlášť na cestách GPS, internet. Není nutné tahat sebou celý notebook.
Fotoaparát
Když chcete využívat mobil na focení, vyberte si mobil s velkým počtem megapixelů. Při výběru se neřiďte jen čistě počtem megapixelů fotoaparátu, neboť kvalitu fotografií ovlivňují i jiné faktory. Kvalita snímků, a rychlost fotografování, není radno opomíjet. Rozdíly mezi jednotlivými modely jsou v těchto ohledech značné. Mobilní fotoaparáty (až na pár výjimek) nemají optický zoom. Počítejte s tím, že zvláště od levnějších modelů nelze čekat zázraky. Většinou mají mobily už zabudovaný blesk, který jde pomocí jednoduché appky využít i jako baterku. Důležitějším rozhodnutím je zda potřebujete mít fotoaparát ve předu i vzadu.
Operační systém
Rozdíl mezi chytrým a hloupým mobilem je vždy v jeho softwaru. Co umí mobil ke dni koupě bude umět až ke dni odevzdání do šrotu. Chytré telefony mají operační systém, který umožňuje větší flexibilitu, například instalovat aplikace nebo měnit prostředí telefonu. O výsluní operačních systémů pro mobily soupeří hlavně Android, Windows a Apple iOS. iOS je velmi uzavřený operační systém a pod přísnou kontrolou. Android má mnohem více využití je volně dostupný a existuje mnoho verzí androidu. Obzvlášť tam kde oficiální distribuce uzavřely cestu k novějšímu operačnímu systému. Co se týče uživatelského pohledu nejde říct kupte si ten nebo onen systém. Můžu akorát říct, vybírejte ten OS, který Vám nejlépe vyhovuje a na který jste zvyklí. Já jsem zvyklý třeba na android a neměnil bych. I když vím že nejnovější verze Androidu jsou o trochu víc děravé a zároveň méně bezpečné než třeba iOS nebo Windows phone. Jenže jde vždy o úhel pohledu a o způsob využívání softwaru. I nejbezpečnější software v rukou blbce může být nebezpečný.
Závěrem k výběru mobilu
Dobrý mobil vybrat není jednoduché. Sám jsem schopný sedět několik hodin a hledat ten správný hardware pro můj mobilní software :). Mobily si můžete srovnat třeba na Heureka.cz a až butete mít vybraný stačí jej koupit buď na AliExpress s výhodnou slevou nebo u nás v tuzemsku. Můžu říct, že vždy se držím těchto pravidel a dle nich srovnávám mobily řazeno dle důležitosti kritéria. Zda takto budete činit i Vy je zcela na Vás. Uvádím je pouze jako doporučení.
Co řeším při výběru je
- Cena mobilu v přepočtu na měsíc na dobu 3 let
- Velikost interní pamětí
- Velikost RAM – čím větší za méně peněz
- Výdrž baterie
- Frekvence procesoru a počet jader
- Velikost displeje – záleží na co bude mobil určen
- Rozlišení displeje ₋ čim větší tím lépe
- Rozlišení fotoaparátu
- Vyžaduji vždy možnost externí paměti (SDCARD)
Co neřeším u mobilu je
- hmotnost
- výrobce – dnes koupím klidně čínu s větší kvalitou než značkový mobil,
- verze operačního systému – umím si OS přeinstalovat na nejnovější verzi
- fotoaparát vpředu i vzadu (je mi to jedno) – spíš koupím raději s fotoaparátem pouze vzadu kvůli bezpečnosti
- Dotykový vs. tlačítka – volím vždy bezdotykový
- Typ operačního systému – vždy vybírám android. Ostatní OS mi nevyhovují, ale to záleží na Vás a určitě se tím neřiďte.
Jsem starší ročník, takže tipy podle čeho vybírat a podle čeho ne se mi hodí. jinak ale rozhodne hlavně cena, přeci jen už nevyužiji všechny funkce. Jitka