Staré moudré přísloví hovoří

kolik umíš jazyků tolikrát jsi člověkem.

Kdo dnes chce vyrazit do světa musí umět jazyky. Pokud to myslíte s cestováním a s nakupovaním v zahraničí třeba na eBay, Wish či Aliexpress vážně měli byste znát aspoň základní fráze angličtiny. Ukážeme si jak se jednoduše naučit anglicky aniž byste museli potit krev a navíc v rekordně krátkém čase.

Trochu anglicky umíte, ale nerozumíte mluvčímu ani ťuk, nevadí. Takových nás je většina. Naučit se poslouchat a aktivně reagovat je jedna z nejtěžších dovedností. Je normální, že nerozumíte. Všichni to známe. Poslech v angličtině může být někdy pěkně frustrující. Neexistují pro něj žádná pevně daná pravidla jako v gramatice a my se nemáme na co spolehnout. Jedním z největších sabotérů porozumění bývá často mentální blok. Posloucháte a uvědomíte si, že vůbec ničemu nerozumíte. Nastane situace, kdy přestanete vnímat úplně nebo se přepnete do překládacího módu, kdy začnete překládat jedno slovo za druhým. Dopadne to nejinak než, že se totálně ztratíte mezi řádky a nakonec nevíte z rozhovoru vůbec nic.

Klíčem ke zlepšení slyšení mluvícího je pochopit, že je normální pokud mu nerozumíte. Je to hlavně o tom abyste porozuměli smyslu a aspoň něčemu. Když takto budete postupovat neúnavně pořád dokola začnou Vám všechny slova dávat smysl. Každý den chvíli a časem budete normálně rozumět aniž byste se pozastavovali nad jednotlivými slovíčky. Tato cvičení Vám musí dělat hlavně radost. Bavte se s kamarády, rodinou anglicky. Poslouchejte oblíbené písničky, tak že se jim budete snažit porozumět. Dokonce si i natiskněte jejich texty. Sledujte anglicky mluvené filmy bez titulků či s titulky. Mluvte nahlas, poslouchejte sami sebe. Prostě se snažte využívat každou příležitost k tréningu angličtiny. 10-20 minut denně a uděláte časem obrovský skok kupředu aniž byste si toho všimli. Pokud se, ale rozhodnete, že začnete na tom tvrdě pracovat a vrhnete se do hodinových cvičení mluvnice, gramatiky a poslechu angličtiny. Dopadne to pravděpodobně špatně. Budete časem otráveni a nebudete mít na cizí jazyk vůbec náladu. Proto je lépe začít pomalu ale neustále.

Jenže aby tato strategie fungovala nesmíte čekat, že za týden budete umět anglicky. Mozek dokáže spousty věcí, pokud mu dáte čas. Proto buďte trpěliví a vytrvalí. Stačí vydržet cca 80 dnů a uvidíte zázraky. Nehledejte drahé kurzy po internetu. Ztratíte mnoho času a nakonec se stejně nic nenaučíte nebo nevyberete žádný. Znám jeden výukový program, který je v tomto ohledu nad zlato a proto jsem se rozhodl Vám jej doporučit. Naučte se anglicky S angličtinou kolem světa za 80 dní rychle a snadno.

Nejlepší způsob, jak se něco naučit, je začít mluvit, cvičit, číst. Pamatujte, že je nanejvýš důležité, abyste dělali to, co vás baví. Jinak toho totiž brzy necháte a budete opakovaně znovu a znovu začínat, až nakonec skončíte jako věčný začátečník. Pokud vás např. nebaví číst romány, tak je v žádném případě nečtěte jenom kvůli angličtině! Pokuste se v co největší míře studovat angličtinu děláním toho, co byste stejně dělali, i kdybyste se nechtěli anglicky učit.

Hodně čtěte – cokoliv! – Čtěte triviální texty jako cedule, články, blogy, ceníky aj. běžné v turistických lokalitách, kde vidíte zároveň českou a anglickou verzi. Čtěte návody k elektronice, co jste si koupili. Přepínejte webové stránky do angličtiny. Instalujte si programy v angličtině. Kdekoliv máte na výběr mezi češtinou a angličtinou, vyzkoušejte si alespoň na chvíli anglickou verzi.

Poslouchejte! – Totéž co pro čtení platí pro poslech. Kupte si příště při návštěvě některé památky audio-guide v angličtině, zastavte se u akustických informačních tabulí a alespoň chvíli poslouchejte. Sledujte tutoriály na YouTube, podcasty a videorecenze zaměřené na témata, která vás zajímají. Je toho opravdu mnoho!

Proč je tak důležité dělat to, co nás baví, a učit se jazyk jako vedlejší efekt? Protože je to nejefektivnější způsob. Škola hrou vždy naučí. Nuda nenaučila ještě nikoho nikdy nic.