Seznamte se s běžnými účty a jejich nabídkou od nejznámějších bank

Vyznáte se v bankovnictví a víte, jaký typ účtu si zvolit pro osobní nebo podnikatelské využití a podle čeho jej vybírat? Díky složitosti finančních institucí se není čemu divit, pokud ne. V dnešní době se však jedná téměř o nezbytnost. Provedeme vás proto nabídkou toho nejzákladnějšího typu účtu, tedy jak výstižně napovídá jeho název, „běžného účtu“.

Co je běžný účet?

Běžný účet je jedním ze základních typů bankovních účtů, na který si klient ukládá peníze a následně si je může vybírat v hotovosti na pobočce a v bankomatu, či s jeho pomocí bezhotovostně platit a přijímat příchozí platby. Existuje nabídka tohoto typu účtu pro občany i pro firmy. Běžný účet nemá sloužit pro dlouhodobé uložení ani spoření peněž (k tomu je určený například spořicí účet s vyššími úroky), ale pro efektivní a rychlou manipulaci s financemi. Bez běžného účtu se dnes obejdete jen těžko, protože téměř všichni zaměstnavatelé jej vyžadují k zasílání výplat. Také s pomocí běžného účtu provádíte platby, pokud nakupuje po internetu a platíte elektronicky převodem či kartou. Pojďte se proto nyní podívat, jaké běžné účty se nabízejí u nejznámějších bank a co svým klientům přinášejí.

Česká spořitelna

Běžný účet od České spořitelny je zaměřený především na velkou variabilitu a přizpůsobivost klientům. Ať už sháníte účet jako fyzická nebo právnická osoba, či dokonce vázaný účet vedený ve zvláštním režimu pro notáře, advokáty, insolvenční správce a jiné se speciálními zákonnými požadavky, Česká spořitelna se plně přizpůsobí vašim potřebám. Účet pro podnikání si dokonce můžete založit ještě před vznikem firmy a u všech typů si zvolit jen takové služby, které budete využívat – na výběr máte z různých přednastavených balíčků nebo vám bude sestaveno individuální nastavení na míru. Samozřejmostí je internetové bankovnictví, díky kterému budete mít přístup ke správě svých financí vždy a všude. Mezi hlavní výhody účtu České spořitelny patří:

 • Vedení účtu zdarma
 • Možnost používat i cizí měny
 • Snadná a bezpečná správa

Komerční banka

Komerční banka nabízí běžný účet, který ocení každý, kdo hledá široké možnosti využití a nabídku nadstandartních služeb. Ať už si chcete účet založit jako zaměstnanec, podnikatel nebo jako firma, z balíčků služeb si vybere každý. V případě, že budete chtít sestavit nabídku přímo na míru, přináší Komerční banka i tuto možnost. Samozřejmostí jsou služby jako:

 • Práce s rezervami a blokacemi částek
 • Trvalé příkazy k úhradě či inkasu a trvalé příkazy k automatickému převodu
 • Bezpečné, přehledné elektronické a internetové bankovnictví

Vedení je možné v české i zahraniční měně. Podnikatelé a firmy také zajisté ocení, že získají při splnění podmínek povolený debet až 3 miliony korun, což je pro běžný účet, který primárně slouží jen k ukládání peněz a následnému operování s nimi, nadstandartní službou. Vedení účtu není zdarma, ale vzhledem k rozšířeným možnostem, jež oceníte především při podnikání a jako náročnější klienti, je výhodné.

Fio banka

Fio je novějším hráčem na poli bank a udělá radost každému, kdo shání kompletní běžný účet se všemi vymoženostmi a přitom zdarma. Bez poplatku za vedení i za zrušení účtu můžete provádět 10 výběrů měsíčně z bankomatů Fio banky, 1 výběr z bankomatu v zahraničí a až 5 výběrů měsíčně z cizích bankomatů v ČR (za podmínky aktivního placení kartou). Dále zdarma získáte neomezené množství příchozích i odchozích plateb v rámci České republiky v korunách i mezi ČR a SR v Eurech. Také nejste limitováni počtem využívání u služeb jako je trvalý příkaz, SIPO nebo inkaso. Těšit se můžete i na přehledné internetové bankovnictví, aplikaci pro mobilní telefony pro iOS, Android, Windows Phone a radost vám také zajisté udělá číslo účtu na přání pro osobní i podnikatelské běžné účty, abyste si jej snáze zapamatovali. Fio banka nabízí kompletní služby bez poplatku také pro studenty.

Česká pošta

Jak asi již každý ví, Česká pošta není jen přepravcem zboží a prodejcem drobností, ale také poskytovatelem finančních a bankovních služeb. Běžný účet, který si můžete u České pošty zařídit, se v mnoha ohledech liší od těch, které poskytují banky. Hlavním rozdílem je to, že k jednomu účtu získáte hned 2 bezkontaktní karty – pro vás i partnera či partnerku, popřípadě u důchodců pro jejich děti, které jim s financemi pomáhají. Běžná účet přináší neomezené výběry hotovosti z bankomatů České pošty, 1x měsíčně na poště a v rámci internetového bankovnictví pak odchozí platby zcela zdarma. Vedení účtu je zpoplatněno dle ukládané částky i podle majitele účtu:

 • Děti, studenti a mladí až do 26 let zdarma bez podmínek
 • Dospělí od 26 do 58 let zdarma při zasílání příjmu minimálně 10 000 Kč
 • Rodiče na mateřské a rodičovské dovolené zdarma až na 3 roky
 • Senioři, lidé starší 58 let a zdravotně postižení zdarma při zasílání příjmu 5 000 Kč

ČSOB

Běžný účet od ČSOB nabízí svým zákazníkům nadstandartní služby pro osobní i podnikatelské využití a vedení v korunách i zahraničních měnách. Dokonce tato banka umí spolupracovat s Českou poštou, díky čemuž získáte ještě více příjemné klientské prostředí. On-line obsluha v podobě vymožeností jako je internetové bankovnictví, mobilní aplikace nebo elektronický výpis, je samozřejmostí. Výběr hotovosti z více než 1 000 bankomatů a na 3 200 pobočkách není zpoplatněný. Až do věku 26 let máte vedení účtu zcela zdarma a bez podmínek, později za něj také nic neplatíte, pokud vám každý měsíc přijde minimálně 10 000 Kč. Díky používání účtu na vás čeká i mnoho zajímavých výhod a odměn v podobě slev a dárků.

mBank

Služby běžného účtu mBank využijí především ti, kteří mají časté platby do zahraničí. Jedná se totiž o jedinou nabídku na trhu, kde máte příchozí i odchozí platbu v Eurech úplně zdarma. Běžný účet od mBank se hodí pro osobní využití i pro podnikatele a firmy. Za jeho založení i vedení nic neplatíte jak v klasickém, tak ve studentském provedení. Zpoplatněno není ani vybírání hotovosti ze všech bankomatů v České republice i v zahraničí. S mBank také získáte přehledné prostředí elektronického bankovnictví a výbornou spoluprací čísla účtu a mobilního telefonu.

Moneta

Další bankou, ve které si můžete zařídit kompletní běžný účet s celou řadou možností, je Moneta. Stejně jako konkurence, i u Monety si lze vybrat z několika různých typů účtů, aby vám sedl na míru s ohledem na to, jestli jej potřebujete pro své rozjeté podnikání nebo jen jako nezbytný osobní účet. Výhodou je, že založení může vyřídit díky mobilní aplikaci Smart Banka prakticky on-line z pohodlí vašeho domova, aniž byste museli běhat na pobočku. Moneta je totiž plně moderní banka s přehledným a bezpečným on-line bankovnictvím. Svým klientům spravuje běžný účet zdarma a bez poplatku má i služby jako například:

 • Výběr z bankomatů, jejichž síť je jedna z největších v celé ČR
 • Výběry hotovosti ze všech bankomatů v zahraničí
 • Tuzemské odchozí úhrady, trvalé příkazy, inkasa a SIPO platby zadané elektronicky
 • Bezkontaktní platební karta a možnost platit pomocí Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay a Fitbit Pay

Raiffeisenbank

Poslední bankou, s jejímž běžným účtem se dnes seznámíme, je Raiffeisenbank. Stejně jako u předchozích nabídek, i zde máte možnost si vybrat z několika typů běžných účtů, abyste získali přesně to, co hledáte a co od banky požadujete. Dle využívaných služeb je pak vedení účtu zpoplatněno nebo naopak nabízeno zdarma. Celkem u Raiffeisenbank najdeme základní rozdělení na tři typy:

 • eKonto KOMPLET – zpoplatněno
 • eKonto SMART – zdarma
 • eKonto STUDENT – zdarma

Vedení účtů zdarma nabízí Raiffeisenbank za podmínky, že jej aktivně využíváte. Bezplatné typy přinášejí základní a důležité služby jako například výběry hotovosti z bankomatů všech bank v ČR bez poplatků nebo možnost přečerpání finanční rezervy až o 1 000 Kč. Kompletní běžný účet má sice zpoplatněné vedení, ale zahrnuje i nadstandardní služby, které by vás jinak při jejich využívání něco stály, tudíž díky kompletnímu účtu ve výsledku ušetříte. Příkladem je požívání až devatenácti měn. Všechny typy běžných účtů u Raiffeisenbank mají přehledné internetové bankovnictví.

Jak vybrat?

V celé široké škále neexistuje objektivně jeden nejlepší typ běžného účtu pro všechny. Každá nabídka má své klady i své zápory a klient si sám musí vybrat, jaké parametry jsou pro něj důležité a jakých služeb naopak nepotřebuje pravidelně využívat. Někteří od běžného účtu požadují plnohodnotné fungování se základními službami a nechtějí za něj platit, jiní potřebují, například kvůli podnikání, přístup k nadstandartním službám jako jsou zahraniční měny a vysoké čerpání do mínusu nebo přímo zákonem daný speciální typ účtu. Velkou roli také hraje dostupnost pobočky v místě vašeho bydliště nebo její nahrazení snadným vyřizováním přes internet a v neposlední řadě i osobní sympatie k dané společnosti – někdo kvůli vlastnímu pocitu volí raději velkou a již zavedenou banku, jiný naopak preferuje inovativnost a dravost nových bank. Ať už se rozhodnete jakkoliv, vždy si předem ujasněte, co od běžného účtu očekáváte a dobře si projděte nabídku jednotlivých společností, abyste zjistili, která nejvíce odpovídá vašim představám.