Ať už jste nadšený a téměř profesionální cyklista, který za den zdolá desítky kilometrů, nebo jen rekreačně jezdíte na kole ve volném čase, nebo používáte kolo jen občasně, když si potřebujete urychlit cestu do obchodu pro rohlíky, určitě byste měli využívat cyklistického vybavení, které je určené jak pro vaši bezpečnost, tak pro vaše pohodlí nebo zážitek z jízdy. Pojďme se podívat, jaké věci vám určitě nesmí chybět.
Helma – přilba – ochrana hlavy
Mezi základní a asi nejdůležitěji vybavení na kolo patří přilba. Ta by neměla chybě, ať už jezdíte v terénu nebo po upravených cyklostezkách. Rychlost, které je možné i na podprůměrném kole dosáhnout, je dostačující k fatálním zraněním. Proto je dobré riziko nepodceňovat a chránit si hlavu přilbou. V obchodě najdeme 4 základní druhy:
- Silniční: na silnice i do terénu, vyniká nízkou váhou a dobrým odvětráváním
- MBT: na silnice i do terénu, přidaný štít proti slunci, robustnější, odolnější konstrukce
- BMX: design skate subkultury, vhodná na kolo i brusle, koloběžku a skateboarding
- Na sjezd a freeride: maximální ochrana při až kaskadérském ježdění, design helmy motocyklu
Po správném typu (pro běžné použití obvykle silniční nebo MBT) je dalším důležitým parametrem velikost – vybírejte tak, aby vám helma pevně seděla a nikdy netlačila. Většina má upravitelnou velikost jak u obvodu hlavy, tak pod krkem. Také dbejte na dostatečné odvětrávání. Výhodná a praktická je nízká hmotnost, ale neměla by být na úkor bezpečnosti – dostatečnou kvalitu a schopnost ochránit vás při případné nehodě poznáte podle příslušných certifikací.
Světa a blikačky
Stejně jako v případě helmy, ani bez světel byste neměli nikdy na kole vyrážet ven. Existují různé možnosti upevnění od přichytnutí k našemu oblečení nebo k batohu až po klasické nasazení na sedlovku a na řídítka. Celkově světla na kola můžeme rozdělit na dvě základní kategorie podle využití – pokud jezdíte po tmě, není na škodu tyto typy kombinovat.
- Bezpečnostní blikačka: levnější, slouží k tomu, aby vás ostatní účastníci provozu nepřehlédli
- Výkonné světlo: dražší, zajišťuje, abyste při jízdě v noci nebo za šera sami dobře viděli
Napájeny jsou buď jednorázovými, obvykle tužkovými, bateriemi nebo pomocí dobíjecích Li-Ion. Ty jsou více ekologické, mají dobrý poměr výkonu a hmotnosti, udržují si po celou dobu nabití (i pokud baterie dochází) stejnou svítivost a mívají nastavitelnou intenzitu včetně blikání. Dobíjení probíhá buď klasicky ze sítě, nebo přes počítač prostřednictvím USB kabelu.
Držák na pití
Pokud vyrazíte na delší výlet, rozhodně je třeba myslet na potřebnou hydrataci. Ať je horko a přirozeně cítíme potřebu pít, nebo je příjemně chladno a jeli bychom bez zastávky na osvěžení stále dál, tekutiny by při zvýšené fyzické námaze měly být doplňovány bez rozdílu. Abychom nemuseli tahat těžké láhve v batohu na zádech, existují držáky, které se pevně přichytnou ke kolu a umístí se do nich flaška s pitím. Jedná se o velice levnou a přitom nesmírně praktickou výbavu, která by neměla nikomu chybět. Lahev v ní díky chytrému tvaru pevně drží na místě a ani v terénu nehrozí její vypadnutí. Většina držáků je universálního tvaru, tudíž do něj můžeme umístit různé tvary flašek.
Cyklistická lahev nebo camelbak
K držáku na pití neodmyslitelně patří i sportovní láhev, která se do něj snadno umístí. Ta má na rozdíl od klasických plastových velkou výhodu, že je odolnější, opravdu spolehlivě uzavíratelná a s kvalitním těsněním. Bývá vyrobena ze zdravotně i chuťově nezávadných a přitom velice lehkých materiálů. Pro udržení teploty studených nebo naopak horkých nápojů se nabízejí i flašky v termo provedení. Pokud je pro vás klasická láhev malá nebo se vám nechce každou chvíli zastavovat kvůli pití, můžete využít jako alternativu takzvané camelbaky, což jsou batohy na vodu, ze kterých lze pomocí speciálního brčka nebo hadičky upíjet přímo při jízdě.
Tachometr
Radostí každého, kdo jezdí na kole, je počet ujetých kilometrů a další statistiky o jízdě. K tomu slouží tachometr, který by se však v dnešní době dal vzhledem k funkcím označit za „palubní počítač na kolo“. Na rozdíl od mobilních aplikací, které ho mohou do určité míry nahradit, je stále prakticky na očích a navíc přináší speciální funkce i přesnější měření. Pracuje s rychlostí, vzdáleností, kadencí, tvoří jednotlivé úseky a dokonce někdy počítá i spálené kalorie nebo vás naviguje na zajímavá místa. Tachometry mají dva základní způsoby uchycení na kolo:
- Na řídítka
- Na představec kola
Brašny
Každý určitě zná praktické taštičky, do kterých si můžete vložit vše od klíčů po telefon. Kromě malých kapsiček, které využije každý, kdo jezdí na kole, existují ještě výrazně prostornější vaky a brašny. Pokud cestujete dále, než na příjemnou dopolední projížďku po nejbližším okolí baráku, určitě se vám budou hodit i úložní prostory, do kterých zabalíte vše potřebné. Abyste nemuseli vše tahat v batozích a neměli zanedlouho z těžkého nákladu problémy se zády, je výhodné se pořídit ke kolu přídavné brašny. Připevnění je možné (řazeno od obvykle nejmenšího objemu) pod sedlo, na rám, na řídítka, na sedlovku i na nosič. Zapínání k bicyklu je dle konkrétního typu řešeno suchým zipem i plastovými upínacími zámky. Samozřejmostí je výběr z tašek se speciálními prvky jako je odrazovost pro větší bezpeční, voděodolnost nebo praktický vnitřní systém kapes.
Zvonky
V dnešní době již není zvonek součástí povinného vybavení, ale rozhodně by neměl ve vaší výbavě na kolo chybět. Se zvonkem kolo vypadá velice dobře, což je především u dětí důvod, proč je pořizován, ale má i své důležité funkce. Jeho hlavním účelem je odvrácení nebezpečí. Nebudeme si nic nalhávat, hodí se ale i na upozornění bezohledných chodců, kteří blokují celou cyklostezku. Nejeden cyklista s ním také pozdraví svou skupinku kolegů, kteří mu ujeli a čekají na něj v nejbližší restauraci. Při výběru zvonku máme na výběr z nejrůznějších tvarů a provedení. Vybereme si takový, který se nám nejen líbí a ladí ke kolu, popřípadě má universální design, ale i takový, který splňuje určité parametry kvality a praktičnosti. Měl by být:
- Snadno ovladatelný
- Dobře slyšitelný
- Vyrobený z odolných materiálů
Zámky
Jízdní kola nejsou mnohdy levnou záležitostí a často se stávají terčem zlodějů. Proto je třeba, když od kola odcházíme byť jen na krátkou chvíli, ho dobře zabezpečit pomocí zámku. Na výběr máme hned z několika druhů. Nejznámější, který každý zná, jsou zámky lanové. Ty jsou lehké, skladné, mohou mít zamykání na číselný kód nebo na klíček, ale jejich nevýhodou je nižší stupeň zabezpečení. Hodí se zejména pro jezdce, kteří své kolo nechávají bez dozoru jen na krátkou chvíli. Na stejném principu fungují i řetězové zámky nebo zámek do rámu (podkovy), jen ty jsou znatelně těžší, zato mnohem hůře zloději přeřezatelné. Mezi nejbezpečnější se řadí zámky do tvaru U, které jsou však hůře skladné, nebo kvalitní kovové skládací typy, které však patří mezi cenově nákladnější kategorii.
Oblečení
Do výbavy cyklisty bychom neměli zahrnout jen příslušenství určené na kolo, ale také vhodné vybavení pro nás. To nám dodá nejen potřebný komfort při jízdě, ale například správně zvolená bunda také přináší větší bezpečnost a zmírní odpor vzduchu, tudíž nám přidá rychlost a usnadní námahu. Mezi základní vybavení na kolo patří:
- Oblečení
- Obuv
- Sluneční brýle
Oblečení na kolo je zpravidla lehké, vyrobené z funkčních materiálů a s reflexními prvky. Zimní zahřeje, přestože je propustné a letní zase poskytne ochranu před sluncem. Dalšími praktickými doplňky jsou například rukavice, čepice pod helmu nebo šátky. U bot dbáme na to, aby byly lehké a nikde netlačily. Správná obuv by měla chodidlo stabilně udržet v pozici souběžně s kolenem a zároveň fungovat jako přirozené prodloužení nohy. Brýle pak chrání naše oči nejen v létě před slunečním zářením, ale také celoročně před větrem a hmyzem – srážka s ním není ve vysoké rychlosti ničím příjemným a při zásahu oka může být i nebezpečná.
Pro děti
Pokud pořizujeme malé kolo pro děti, dbáme nejen u něj, ale i u vybavení na vše potřebné, především na dostatečnou bezpečnost. Parametry, na které je třeba hledět, však zůstávají stejné. Ale co dělat, když ještě ratolesti nemohou mít vlastní dopravní prostředek? Kromě základní sedačky, která se přidělává přímo na kolo a ze které děti mají hezký výhled, je tu zadní vozík pro ty nejmladší. Kromě dětských modelů jsou na trhu k dostání i varianty vozíků pro náklad nebo pro domácí mazlíčky.
Co ještě na kolo nezapomenout?
Kromě výše zmíněného užitečného vybavení, které nám zajistí bezproblémovou jízdu, je třeba myslet i na další věci. Pokud cestujeme na kole daleko, nemělo by nám chybět nejzákladnější nářadí pro opravy a náhradní díly – minimálně duše do kol. I v případě, že nejste sami technický typ, je velká šance, že poruchu dokážete opravit spíše s náčiním než bez něj nebo že vám někdo pomůže. Také s sebou vždy noste mobilní telefon; zvláště pak, pokud vyrážíte na výlet sami. V případě problému se můžete díky němu spojit s blízkými, kteří vám pomohou nebo alespoň přes různé informační linky sehnat informace o službách v okolí jako jsou servisy pro případ poruchy nebo restaurace, hotely či vlakové nebo autobusové stanice při velice špatném počasí.
Nejnovější komentáře