Každý, kdo někam cestuje, jistě ví, jak je důležité nic nezapomenou. Do seznamu, co všechno si zabalit, obvykle spolehlivě započítáme oblečení, kosmetiku nebo věci určené pro naši zábavu. Může se však stát, že na praktické drobnosti a zlepšováky pro výlet vůbec nemyslíme a až na cestě zjistíme, že nám chybí. Proto jsme pro vás připravili seznam deseti úplně nejdůležitějších položek, které by si měl pořídit každý cestovatel. Ještě než vyrazíte na výlet, projděte si tento seznam, abyste měli příjemnější a bezproblémovou cestu nebo abyste se nemuseli vracet.

Zavazadla

Tou nejzákladnější věcí, kterou využije každý, kdo někam cestuje, jsou samozřejmě zavazadla. Čím delší výlet vás čeká, tím více věcí s sebou musíte brát a tím více prostoru pro ně potřebujete. Také vždy počítejte s možností, že si nazpátek z dovolené a z výletů povezete nějaké suvenýry a proto si připravte rezervní místo na jejich uložení. Při výběru zavazadel je vždy dobré brát ohled na to, kam vlastně cestujeme a podle toho i zvolit, zda si s sebou vzít:

 • Kabelky
 • Tašky
 • Batohy
 • Kufry

Tašky a kabelky se hodí na krátkou cestu, kde máte v cílové destinaci již vše zařízené. Ideálním příkladem je návštěva známých a kamarádů nebo pobyt v hotelu. Batohy jsou pak nenahraditelným pomocníkem na pěší túry, jednodenní výlety po zajímavostech nebo na trampské kempování v přírodě. Na dovolené v zahraničí a delší výlety se skvěle hodí kufry, které nabízejí hodně prostoru a zároveň díky tvrdému krytu vaše věci spolehlivě ochrání i při letecké přepravě. Mnohé mají ze spodní strany praktická kolečka, díky kterým nemusíte těžký náklad tahat v ruce.

Kapsička na peníze, kartu a doklady

Ty nejdůležitější věci, které máte v peněžence, si nezapomeňte s sebou ani na cesty. Pokud jedete na místo, kde to neznáte, je dobré mít u sebe hotovost a nespoléhat, že budou všude přijímat karty nebo že si vyberete z bankomatu. Také myslete na všechny doklady. Abyste měli lehčí a méně objemnou příruční tašku, je vždy dobé si na cesty pořídit menší a lehčí peněženku, do které nebudete dávat případné nepotřebné věci, jako do vaší každodenní – například fotky nebo slevové kartičky. V lokalitách, kde jsou časté krádeže, obzvláště oceníte malou skladnou kapsičku, kterou hravě schováte do vnitřní kapsy bundy. Dětem zase pořiďte peněženčičku na šňůrce, aby ji nikde nezapomněly.

Cestovní polštář

Nezáleží na tom, jakým dopravním prostředkem cestujete – vždy je důležité mít dostatek pohodlí. Praktický polštáře oceníte zejména při dlouhých cestách. Jedete-li vlastním autem, poslouží vám jako příjemná podpěra hlavy. Stejně tak v autobuse nebo v letadle, kde se na něm při delší cestě i pohodlně vyspíte nebo si na něj sednete, když budou sedačky příliš tvrdé a nepohodlné. Při nákupu dopředu přemýšlejte, jak budete polštář využívat a podle toho volte i jeho provedení:

 • Tvar podkovy – nejlépe se hodí za krk proti bolesti zad
 • Klasický polštář – dobrý pod hlavu na spaní a sezení
 • Kruh a válec – příjemný kompromis mezi klasickým typem a tvarem podkovy

Kvalitní cestovní polštářek bez ohledu na jeho tvar také skvěle poslouží přímo v cílové destinaci – nemusíte zrovna spát pod širákem nebo ve stanu, aby se vám stalo, že nebudete mít nic pohodlného pod hlavu; i v hotelu můžete narazit na nedostatečně měkkou postel. Z tohoto důvodu by vám neměl polštářek při každém výletu určitě chybět. Existují i praktické, které se dají složit do malého sáčku a nezabírají příliš prostoru.

Termoska

Ať jedete na výlet v létě a chcete s sebou mít na cestu v parném horku osvěžující nápoj, či cestujete v zimě a rádi byste se zahřáli teplým čajem nebo kávou, skvěle vám poslouží termoska. Při výběru dbejte na kvalitu a především na to, aby bylo těsnění kolem pítka v pořádku. Správné termosky mají několika-vrstvé pláště a schopnost dobré tepelné izolace. Důležitá je praktičnost – velice užitečné jsou například výrobky, které mají víčko lahve použitelné i jako hrníček. Tím ušetříte mnoho místa v zavazadlech. Alternativou může být izolační obal určený na klasickou láhev. Pokud se vám nechce tahat na kratší výlety velkou termosku, je možné zakoupit menší provedení nebo zvolit malý termo-hrneček, který se hodí především při jízdě autem.

Desinfekce

Desinfekce slouží pro zbavení se nečistot, choroboplodných zárodků a mikrobů, což využijete zejména na cestách, kde nemáte pokaždé možnost ihned použít vodu a mýdlo pro umytí rukou například před jídlem nebo po kontaktu se zvířátky. Desinfekce pomůže zabránit přenosu řadě nemocí a zdravotních potíží jako je chřipka, střevní komplikace, ale i žloutenka. Také se hodí pro ošetření po bodnutí hmyzem, pro malá povrchová poranění a při manipulaci s méně čistými předměty. Na výlet si můžeme vybrat hned z několika provedení:

 • Voda
 • Gel
 • Sprej
 • Vlhčené ubrousky

Lékárnička

Kromě desinfekce, která slouží je prevence zdravotních problémů, je nutné počítat s tím, že se vám může při cestě udělat zle. Ať plánujete krátký jednodenní výlet nebo dlouhou letní dovolenou, určitě byste neměli nikdy nechat doma lékárničku s nezbytným vybavením. Mezi to nejzákladnější určitě patří:

 • Léky, které berete pravidelně
 • Léky na konkrétní potíže
 • Náplasti a popřípadě i obvazy

Z léků myslete především na ty proti bolesti a jako je Ibalgin a Paralen. Přibalte si i potřeby proti střevním potížím, Kinedryl proti nevolnosti při jízdě a pro případné alergie také léky jako Xyzal, Zyrtec, Claritine, či Zodac. V létě určitě oceníte také Fenistil při bodnutí a štípnutí hmyzem a samozřejmě účinný repelent. Vše potřebné zabalte do jedné taštičky, ať v případě jakékoliv komplikace nemusíte hledat léky po celém velkém zavazadle.

Powerbanky

V dnešní době elektroniky chceme mít vždy při ruce svá chytrá zařízení a bez mobilního telefonu nedáme ani ránu – je pro nás spojením se světem, zábavou a mnohdy jej nezbytně potřebujeme i k práci. Z tohoto důvodu se ho nechceme vzdát ani při cestách a potřebujeme, aby celou dobu vydržel v provozu. Díky powerbance vám bude sloužit baterie několikanásobně dlouho. U těch s vyšší kapacitou je možné opakované nabíjení dokonce po dobu několika týdnů. Při výběru proto vždy dbejte na to, kolikrát budete během cesty bez možnosti připojení k elektrice potřebovat svým zařízením dodat „šťávu“. Dalšími důležitými parametry jsou i porty, doba napájení ze zásuvky a v neposlední řadě i hmotnost a skladnost powerbanky. Některé typy disponují i LED displejem a notifikační diodou.

Fotoaparát

Ještě chvíli zůstaneme u technologií a podíváme se na po telefonu nejdůležitější elektroniku, kterou byste si měli vzít na výlet. Díky snímkům z cest si uchováte vzpomínky na jedinečný výlet, proto byste určitě neměli nechávat fotoaparát doma. Při kratších výletech vám poslouží ten ve vašem mobilu, ale pokud jste nadšencem do pořizování perfektních snímků, určitě si na všechna zajímavá místa, která navštívíte, berte kvalitní fotografické vybavení. K tomu samozřejmě patří i potřebné vybavení jako například:

 • Nabíječka
 • Paměťové karty
 • Kryty, poutka a místo pro bezpečné uložené
 • Popřípadě i objektivy a filtry navíc

Kvalitní digitální fotoaparát sice zabere hodně místa, ale snímky s ním určitě budou stát za to. Na druhou stranu, pokud máte rádi adrenalin a čeká vás horský výstup nebo sjezd divoké vody, investujte raději do malých ale odolných přístrojů, které vydrží případné nárazy nebo neplánovaný kontakt s vodou.

Pohodlné boty

Každému, kdo se chystá na dlouhou túru, je asi jedné, že pohodlné a funkční boty jsou nezbytností. Stejně potřebné však budou, pokud prožijete výlet navštěvováním památek nebo procházením obchodů; na to mnoho lidí zapomíná. Po dni stráveném chůzi je jasné, že vás budou nohy bolet únavou. Díky kvalitní obuvi však nebudete mít puchýře, otlaky nebo rozedřené nohy. Boty vybírejte podle ročního období. Ideální je, aby byly teplé a přitom dostatečně vzdušné a také měkké. Když je budete mít celý den na sobě, určitě oceníte i nízkou hmotnost. Na delší dovolenou si kromě pohodlných cestovních bot přibalte i další typy obuvi – například žabky na pláž, pohodlné pantofle na hotel a hezké lodičky či společenské boty na večerní zábavu.

Pro děti a domácí mazlíčky

Pokud necestujete sami, je důležité nezapomenout na vybavení to ty, za které máte zodpovědnost. Aby děti zvládly dlouhou jízdu bez problémů, je ideální pro ně vzít nějakou zábavu jako například elektroniku, knihu, hlavolam nebo omalovánky. Jede-li jich více, jsou dobrou volnou i karty a jiné prostorově nenáročné společenské hry. Také nezapomeňte na svačinu. U nejmenších ratolestí jsou základem hygienické pomůcky a pro samotnou jízdu autosedačka. Též mazlíčky je třeba při jízdě zajistit a to nejen kvůli jejich bezpečí, ale i kvůli tomu, aby se nedostali do kontaktu s řidičem. Můžete si pořídit buď přepravku, nebo existují i speciální kšíry pro psy, které se zacvaknou jako pásy. Domácím mazlíčkům také vždy vezměte dostatek vody a cestovní misku, do které ji nalijete. Misky vyrobené z nylonu jsou nepropustné a dají snadno složit – ušetříte tak v porovnání s plastovými nebo kokovými hodně místa. Dále nezapomeňte na očkovací průkaz a v případě psů i na pevné vodítko – ne všude je jejich pohyb možný bez omezení.