Ať už zařizujete úplně nové bydlení, obměňujete své staré domácí pomocníky nebo prostě jen pořizujete to, co vám doposud chybělo, určitě byste měli vědět, jaké výrobky pro domácnost pro vás mohou být užitečné. Proto jsme vytvořili praktický „nákupní seznam“, který vám bude inspirací a pomůže vám s výběrem. Věřte, že po vyzkoušení se už bez těchto výrobků vícekrát neobejdete. Máte je doma všechny? A nepotřebovaly by už některé vyměnit za nové a modernější? Poradíme vám, jaké zvolit a na co se při nákupu zaměřit.

Krabice a boxy

Mezi nenahraditelné pomocníky do každé domácnosti patří bezesporu boxy a krabice, jenž slouží jako úložné prostory i dekorace. Hodí se do ložnice, předsíně, ale i do kuchyně nebo do garáže na staré a již nepoužívané věci. Můžete díky nim snadněji třídit všechny ostatní domácí potřeby, které máte. Získáte v nich tak daleko větší přehled a pořádek. V dětském pokoji se boxy stanou prostorem určeným pro uklízení hraček nebo jako úschovna obrázků vašich ratolestí. Též i vám umožní jednoduše řadit potřebné dokumenty. Hodí se i na uložení sezonních dekorací nebo do skříní na oblečení a do šuplíků jako organizéry. Na výběr je velké množství motivů i materiálů – nejčastější je papír, který dobře dýchá a plast, který zase poskytne dokonalou ochranu proti nečistotám i vodě.

Žehlicí prkno

Oblečení se neustále pere a následně žehlí. Pokud si chcete u této pravidelné a pro mnohé i neoblíbené činnosti ušetři čas i námahu, určitě byste měli mít doma žehlicí prkno, které je kromě konstrukce, jež by měla být dostatečně stabilní, vybaveno i praktickým potahem. Samotný potah slouží hned k několika věcem:

 • Chrání prkno a prodlužuje jeho životnost
 • Odráží teplo a páru a tak urychluje žehlení
 • Umožňuje lepší pohyb žehličky

Při výběru žehlicího prkna je třeba zohlednit v první řadě jeho výšku. Všeobecně platí, že pokud chceme mít co nejpohodlnější práci, měli bychom vybrat takové prkno, které má o 100 cm méně, než výška naší postavy – pokud například měříme 160 cm, bude ideální velikost 60cm a ti, kteří měří 180 cm, si vyberou prkno, jenž má 80 cm na výšku. Co se týká délky a šířky, je třeba, aby se nám s ním dobře manipulovalo, ale zároveň větší rozměry umožňují rozložit větší plochu prádla a tak žehlení výrazně urychlit.

Sušák na prádlo

Téměř nezbytným domácím pomocníkem, bez kterého se neobejdete v paneláku ani v rodinném domku, je sušák na prádlo. Pokud venku prší a vy potřebujete své oblečení usušit, není nic jednoduššího, než si ho pověsit doma. Sušáky nabízejí dostatečný prostor pro vaše prádlo díky šňůrám, které jsou odolné, obvykle vestavěné kovové nebo napínatelné a chráněné plastovým obalem, a díky chytře řešené konstrukci. Ta může být:

 • Tyčovitá (s podstavcem nebo zápichem do země)
 • S jednou plochou, nohami rovnými nebo do tvaru „X“ a s výsuvnými křídly
 • Čtvercová nebo žebříková konstrukce s více patry

Pokud nemáte doma prostor na plnohodnotný sušák na prádlo, nevadí – k sehnání jsou i malé praktické nástavce na pověšení prádla, které můžete zavěsit například za topení. Všechny typy bývají skládací pro snadné skladování. Ušetří vám čas a zabrání mačkání prádla nebo deformování tvaru u vlněného oblečení.

Mop

Mopy oceníte při udržování každé tvrdé podlahy. Díky hustým třásním, praktické dlouhé tyči, kýblu na vodu a drážkám pro ždímání bude vytírání mnohem snazší – už nikdy se nebudete muset ohýbat, máchat se ve vodě s hadrem v ruce a snadno vytřete na mokro i dosucha. U mopů můžete při výběru ocenit i různé vychytávky jako například:

 • Sprej vody namísto kyblíku
 • Rotační hlavice
 • Automatické ždímání
 • Oddělený prostor pro čistou a špinavou vodu

Hlavice mopu bývá častokrát měnitelná a tyč vysouvací. Při výběru dávejte pozor na kvalitu matriálu, velikost kýble a určitě stojí za to se poohlédnout po různých vyměnitelných hlavicích, pokud máte doma hůře přístupné prostory nebo více rozdílných typů podlahových krytin. V nabídce objevíte mnoho universálních i pestrých barev.

Vůně

Abychom se nezaobírali jen uklízením a namáhavými pracemi, podíváme se i na doplněk domácnosti, který je příjemný a ideální pro chvíle relaxace. Řeč je o interiérových vůních. Ty nejenže navodí příjemnou atmosféru, ale dokáží pohlcovat i pachy z vaření nebo třeba z domácích mazlíčků. Na výběr máme nepřeberné množství typů – vonné svíčky, tyčinky, sáčky, difuzéry, ale i osvěžovače vzduchu nebo chytré vonné krabičky do zásuvky. Díky rozmanitým klasickým i velice originálním aromatům si vybere opravdu každý. Pokud chcete vůni jen pro romantický večer, zvolte si intenzivnější, jako jsou například svíčky s hezky plápolajícím plamínkem; pokud hledáte zařízení s celodenním účinkem, určitě oceníte bezúdržbové osvěžovače, které nemusíte příliš často měnit. Interiérové vůně mimochodem poslouží jako ideální dárek do každé domácnosti. Pokud nevíte, co blízkým pořídit, může být například vonná svíčka skvělou inspirací.

Domácí textil

Zůstaneme u příjemných a relaxačních výrobků pro domácnost, protože tu máme měkký a pohodlný textil. Ten vám rozhodně nesmí chybět; je nejen velice povedenou dekorací, která dodá každé místnosti bez ohledu na její styl útulnost a pocit pravého domova, ale má i praktické využití. Díky polštářkům získáme měkké sezení i pohodlnou opěru pod hlavu při čtení knihy nebo při sledování televize, díky dekám zase rychlou přikrývku, která jinak ochrání naše sedačky a gauče před opotřebením. Pro větší pocit tepla kromě deky poslouží i malé koberečky. Ty se hodí zejména tam, kde necháváme nohy na chladnější podlaze; můžeme je tedy využít u vany, u toalety, ale i v kuchyni nebo v předsíni. Samozřejmostí v domácím textilu jsou záclony, povlečení a prostěradla.

Osobní váha

Pro některé z vás je možná osobní váha nepřítelem číslo jedna a raději byste ji doma neměli, ale věřte, že je velice praktickým pomocníkem, který vás hlídá při dietě a v případě úpravy své hmotnosti vám dodá další motivaci. Na výběr je mnoho designů, barev a materiálů od kovu, přes sklo až po plast. Celkově rozlišujeme dva základní typy vah:

 • Digitální
 • Mechanická

Mechanická váha bývá levnější. Pokud nesledujete svou hmotnost, získáte díky ní dobrý přibližný odhad. V případě, že vám záleží na každé gramu (ať už z důvodu diety nebo třeba očekávaného miminka), určitě volte digitální variantu, která je daleko přesnější. Při výběru také dbejte na maximální nosnost. Nejen sportovce pak určitě zaujmou váhy, které nepočítají jen hmotnost, ale i BMI, procenta tělesné vody, tuku i svalové hmoty a další údaje. Moderní váhy spolupracují s chytrými telefony a tak se stanou skvělým analytickým přístrojem vaší kondice.

Schůdky

Pokud vy nebo někdo z vaší domácnosti neměříte přes dva metry (nebo měříte a máte o něco vyšší stropy v místnosti), určitě míváte problém s uklízením ve výškách a neradi uskladňujete věci na skříních nebo horních patrech regálů a polic, protože je máte následně problém sundat. Díky schůdkům však můžete využívat vaše prostory naplno. Schůdky vám pomohou se zalíváním květin, vyndáváním oblečení z nejvyšších polic skříní, výměnou žárovek při malování místností i s utíráním prachu. Do běžné domácnosti obvykle postačí jen několik schůdků, abyste se dostali tam kam potřebujete. Při výběru hleďte na materiál a především na dostatečnou stabilitu. Ideální jsou protiskluzové konce a v případě prakticky skládacích schodů i pojistka proti posuvu po rozevření.

Teploměry a měřiče

Když se chystáte ven, obvykle se nejdete vždy podívat na předpověď počasí a za oknem mnohdy přesně nepoznáte, zda si vzít teplou bundu nebo jen lehkou mikinu. Proto by nikomu neměl chybět teploměr. Kromě venkovní teploty je někdy výhodné měřit počet stupňů i doma. Celkově můžeme domácí i venkovní teploměry rozdělit na:

 • Rtuťové (klasické)
 • Digitální

U digitálních lze očekávat vyšší přesnost, ale pokud chceme teploměr spíše na ozdobu například na chatu, poslouží nám dobře i klasický. Moderní měřiče dnes však neukazují jen stupně celsia; umějí nám zobrazit i tlak vzduchu, počasí (slunečno, polojasno, zataženo, déšť atd.), rychlost větru a jsou častokrát vybaveny i hodinami. Pokud bojujete s vysokou nebo naopak nízkou vlhkostí v místnosti, určitě se vyplatí pořídit takový teploměr, který umí s vlhkostí pracovat.

Dekorace

Poslední a neméně důležitou věcí, kterou byste měli pořídit do každé domácnosti, jsou dekorace. Ty se hodí nejen do bytu, ale například i na terasu nebo na zahradu; tu drobné sošky zvířátek nebo okrasné květináčky promění od základu. Každý má jiný styl, ale i minimalistickým místnostem dokáže několik jednoduchých prvků dodat skvělou atmosféru. Na stěnu nemusíte využívat jen klasické obrazy – zkuste se poohlédnout po různých dřevěných nebo kovových ozdobách. Zajímavou alternativou mohou být i trvalé polepy na zeď. Do prázdných koutů se zase skvěle hodí velké květiny nebo sochy. Při výběru se mnohdy stane, že vás nějaký dekorace na první pohled osloví a máte nutkání ji ihned pořídit, ale zkuste se držet jednoho stylu a vybírat doplňky tak, aby spolu ladily. Například baculatí porcelánoví sloni nevypadají příliš dobře vedle afrických etno prvků, zatímco indiánský přírodní styl je se sochami žiraf mnohem lépe kombinovatelný.