Je logické, že každý chce nakoupit co nejlevněji. Někdo kvůli tomu sleduje slevy, jiný zase poctivě porovnává různé obchody. My vám však nyní představíme řešení, jak neztrácet čas s listováním ve slevových katalozích, objížděním různých obchodů se slevami nebo s dlouhým brouzdáním na internetu a hledáním nejnižší ceny. Díky věrnostním programům obchodů, u nichž pravidelně nakupujete, se nemusíte o nic starat a získáte výhodnější cenu. Jako bonus můžete čekat i jiné speciální akce a výhody, které vám mnohdy udělají radost.

Jak fungují věrnostní programy?

Na rozdíl od slev, které jsou dostupné pro každého zákazníka, nabízí věrnostní program výhody pouze pro klienty, kteří se o daný obchod zajímají a pořídili si u něj členství. To kolikrát nebývá ani zpoplatněno, byť samozřejmě existují výjimky, a přináší vám výrazné slevy, které byste jinak nezískali. Výhody získáváte buďto za pravidelné nákupy, které vám následně vygenerují slevu, ale také bez jakékoliv snahy nebo aktivity – typické jsou například trvale výhodnější ceny nebo poukázky jako dárek k vašim narozeninám, k svátku či k výročí registrace do věrnostního programu.

Věrnostní program jako součást životního stylu

Mnoho věrnostních programů nepřináší jen slevy, ale také jiné zajímavé možnosti. Ideálním příkladem jsou přednášky, workshopy a podobné akce dle zaměření konkrétního obchodu – například o bydlení, o zdraví nebo o sportu. Také dárky, které stálí zákazníci získají od takového obchodu, kde pravidelně nakupují, jsou pro ně mnohem atraktivnější – například čtenáři určitě ocení jako dárek knihu a motoristi zase slevy na palivo nebo zboží prodávané na pumpě. Další stránkou věrnostních programů je pak jejich praktičnost jako například:

 • Přehled o všech novinkách ve vašem oblíbeném obchodu
 • On-line účtenky pro případ reklamace nebo vrácení zboží
 • Konzultace a odborné poradenství či lepší přístup k němu

Věrnostní program u vašich oblíbených prodejců tak není žádnou otravnou reklamou, která by se vám snažila vnutit zboží, o které nestojíte. Jedná se o lepší ceny a jiné bonusy u obchodů, o jejich zboží máte skutečně zájem, pravidelně u nich nakupujete a u kterých nyní po registraci do programu získáte poděkování za věrnost. Pojďte se podívat na seznam těch nejznámějších věrnostních programů. Jistě mezi nimi najdete takové, jež by vás zaujaly.

Alza

Jedním z nejznámějších a také největších internetových obchodů je bezesporu Alza. Od elektroniky, přes hračky a sportovní potřeby, až po praktické věci do domácnosti, můžeme zde ušetřit na nákupu rozličného zboží. Pravidelné slevy na vybrané zboží najdeme celoročně na webových stránkách alza.cz. Pokud ale chceme ještě výhodnější nabídku, vyplatí se počkat si na výprodejové dny nebo se účastnit nějakého z věrnostních programů. Na výběr máme hned ze dvou možností:

 • Sbírání bodů za doporučení
 • Prémiové a VIP členství

Díky doporučení zboží někomu známému, kdo si na základě vaší zprostředkované reklamy u Alzy nakoupí, získáte body tzv. Alzáky, jež můžete proměnit na zajímavé slevy. Pokud na Alze nakupujete častěji, určitě se vyplatí přemýšlet o prémiovém věrnostním programu. Ten stojí 249 Kč měsíčně nebo 2 490 Kč ročně, ale při častějších objednávkách se vám vyplatí. Získáte díky němu například dopravu zdarma, neprodlené vyřízení reklamace, přednost na zákaznické lince, přístup k množstevně omezeným slevám o den dříve než ostatní a také k jedinečným akcím, které se běžně nenabízejí. S VIP programem se vám otevře navíc nabídka množstevních slev pro velké zakázky a také speciální webové rozhraní.

Mall

Internetový obchod Mall nabízí pro nákup na svých na svých webových stránkách mall.cz věrnostní program, který se nazývá Mall.czPLUS. Vstoupit do něj můžete za 599 Kč na celý rok. Pokud jste jako registrovaný zákazník během roku nakoupili za více než 50 000 Kč, jsou vaše výhody věrnostního programu automaticky zdarma. Získáte tak:

 • Doručení k vám domů, nebo na odběrná místa zdarma u všech objednávek
 • 30 dní na vrácení zboží bez udání důvodu
 • Speciální linku pro řešení vašich požadavků
 • Pravidelné exkluzivní nabídky speciálních slev

Druhým speciálním věrnostním programem u Mall je Kávový klub Mall.cz. Jak již napovídá jeho samotný název, jedná se o zajímavé slevy na baristické potřeby i přímo na kávu a kapsle do kávovarů. Ihned na první nákup získáte s Kávovým klubem Mall.cz slevu 10% a dále vám budou zasílány akční nabídky, se kterými ušetříte až 20% a zároveň také skvělý výběr z nejširšího sortimentu.

Billa

Věrnostní program nabízejí nejen internetové obchody, ale i klasické supermarkety. Ideálním příkladem je Billa a její program nazvaný Billa Bonus club. Jako jeho členové získáte zajímavé slevy ve vybraných akcích, na své narozeniny i pravidelně na vybrané produkty. Také dostanete kartičku pro sebe a pro své rodinné příslušníky, na kterou sbíráte body za nákup. Stačí na pokladně při placení kartu předložit. Body můžete následně využít ke koupi nepotravinářského zboží. Kartička i samotné členství jsou zdarma, tudíž se vyplatí finančně každému. Jako bonus k věrnostním slevám vám bude pravidelně 4 krát ročně posílaný zajímavý časopis Gusto se zajímavými recepty a inspiracemi pro vaření. Součástí Billa Bonus Club jsou pak dále i soutěže, ve kterých můžete vyhrát například víkendový pobyt pro 2 osoby v Salzburgu.

Ikea

Další zajímavý věrnostní program nabízí Ikea. Členství v klubu nazvaném Ikea Family vám umožní prakticky uchovávat všechny vaše účtenky z vašich nákupů on-line. Budete mít tak přehled, co jste koupili, a nestane se vám, že případná reklamace nebo vrácení zboží nebude možné kvůli ztrátě papírového dokladu. Také získáte přehled o nadcházejících novinkách a možnost se zúčastnit poutavých seminářů o bydlení a dalších akcí nebo si prohlížet zajímavý stejnojmenný časopis Ikea Family. Samozřejmostí jsou příjemné slevy, jež každého potěší a možnost výhodnějšího nákupu, díky čemuž ušetříte až 40%. Stačí jen u pokladny ukázat zákaznickou kartu. Po levnějším nákupu si rovněž můžete užít pozvání na šálek kávy nebo čaje úplně zdarma a na švédské speciality za výhodnější cenu v občerstveních, které se nacházejí v obchodech Ikea za pokladnami.

Baťa

Pro všechny milovníky nakupování boty i pro ty, kteří chtějí prostě ušetřit, je tu Baťa klub. Můžete se do něj přihlásit na webových stránkách obchodu bata.cz i na každé kamenné pobočce po celé České republice. Jako členové klubu získáte kartičku, která vám přinese výhodné akce, celkově nižší ceny a speciální dárkovou slevu narozeninám (10%), stejně jako k výročí registrace do věrnostního programu (15%). Zároveň také na svou kartičku sbíráte věrnostní body. Za každou utracenou korunu v obchodě i na e-shopu je vám přičten jeden bod a jako uvítací dárek jich při registraci získáte 200. Čím více dodů máte na kontě, tím se vám otevírají atraktivnější prémiové výhody. Můžete tak získat například:

 • Pravidelné dárkové poukázky na slevu až 1 500 Kč
 • Slevu 10 % v opravnách obuvi
 • Doručení zdarma na všechny objednávky na e-shopu bata.cz

Česká pošta

Další velice zajímavý věrnostní program nabízí Česká pošta. Získáte díky němu slevy na odesílání balíků či dopisů a dokonce i při placení SIPO. Stačí jen u přepážky ukázat svou věrnostní kartu, kterou při členství ve věrnostním programu získáte. Tu můžete mít v klasické plastové podobě i jako aplikaci na telefonu. U České pošty se však vyplatí být členy věrnostního programu i v případě, že žádné zboží obvykle neodesíláte. S kartou totiž lze čerpat odměny a slevy nejen u České pošty, ale i u jejích partnerů. Můžete tak získat levněji například dovolenou, různé vybavení do domácnosti, wellness služby nebo knihy. Kromě akcí, na kterých můžete ušetřit, nabízí karta i praktické vychytávky jako například to, že již nemusíte vypisovat podací lístky nebo že za vás s kartou a dokladem totožnosti může zásilku vyzvednout každý, komu dáte takové oprávnění.

České dráhy

Věrnostní program se nenabízí jenom pro nákup zboží a jeho přepravu, ale také pro přepravu osob. České dráhy svým pravidelným zákazníkům přinášejí zajímavý bodový systém. Za nákup každé jízdenky získáte určitý počet bodů. Ty se vám sčítají na vašem účtu. Ale pozor – jejich platnost je jen 24 měsíců a připisují se až po prvním dni platnosti jízdenky. Za sesbírané body si můžete z nabídky e-shopu Českých drah vybrat zajímavou odměnu. Kromě slev na vaše budoucí cesty a časopisů nebo akcí na knihy jsou pro vás letos připraveny i zážitky jako například vstupné do divadel MeetFactory, HaDivadlo a Národního divadla Brno, či do Železničního muzea Lužná u Rakovníka zdarma nebo do Muzeum hlavního města Prahy se slevou. Pokud pravidelně cestujete vlakem, využijte možnost získat i něco navíc.

Dr. Max

Věrnostní program Dr. Max stojí za zmínku nejen proto, že zdraví je velice důležité, ale také proto, že už pouhý rok po spuštění získal ocenění ve třech kategoriích prestižních cen Loyalty Magazine Awards, zejména jako nejlepší věrnostní program ve střední Evropě a v minulém roce přesáhl hranici tří milionů zákazníků, kteří jej využívají. Díky věrnostní kartě Dr. Max získáte slevu až polovinu z doplatku léků a také 5 – 25% na vybrané značky dermokosmetiky, k tomu individuální slevové kupony a speciálně zvýhodněné ceny s pravidelnými akčními nabídkami. Kromě toho, že s kartičkou ušetříte, čeká na vás ještě několik dalších benefitů jako například:

 • on-line lékařská konzultace 2x ročně zdarma
 • příbalové letáky na vaše na léky v on-line podobě
 • vzdělávací brožury ke stažení
 • možnost navštěvovat vybrané přednášky týkající se zdraví

Globus

Věrnostní program Globus plus funguje, stejně jako u většiny supermarketů, na základě zákaznické kartičky, kterou předkládáte na pokladně. Je postavený na principu „čím více nakupujete, tím více výhod získáte“. Podle míry vaší útraty v supermarketu i dalších obchodech Globus se věrnostní program dělí na několik stupňů, podle kterého jsou vám přičítány akční nabídky:

 • Bronzový – nákupy v daném období za méně než 8 000 Kč
 • Stříbrný – nákupy v daném období za 8 000 – 16 000 Kč
 • Zlatý – nákupy v daném období za více než 16 000 Kč

Sesbírané bonusy na vaší kartě můžete kdykoliv využít pro zaplacení při příštím nákupu libovolného zboží z Globusu. Bonusy však mají platnost jen 12 měsíců. Kartička vám také přináší stálou výhodnou slevu 5% ve Fashion Store, akci na odvoz objemného zboží a na péči o váš automobil na čerpacích stanicích a na mycích linkách Globus. Dále určitě oceníte až 16 slevových kuponů 4x ročně nebo příjemnou akci na váš narozeninový nákup, která může dle vaší míry aktivního nakupování v supermarketu činit až 10%. Maminkám se pak také vyplatí členství v Mimi klubu, který přináší výhodné ceny na zboží pro děti.

Interspar

Řetězec Spar a Interspar pravidelně své věrnostní programy střídá. Jeho zákaznické programy by se daly označit spíše jako dočasné soutěže, které ocení především děti. Cenami totiž bývají zejména hračky jako například Lego nebo pohádky s oblíbenými dětskými hrdiny. Akce navíc bývají doplněny i veselými sběratelskými kartičkami, tudíž ze soutěže vytvoří pro malé ratolesti o to zajímavější zábavu. Další jednorázovou akcí, kterou řetězec svým zákazníkům přináší, je SPARty. Ta potěší naopak zejména dospělí, protože je, jak již napovídá název, spojena s organizací párty a oslav. Samozřejmostí je, jako v jiných supermarketech a obchodech s potravinami, možnost si pořídit předplacenou kartičku, kterou můžete někomu darovat, aby si mohl vybrat zboží dle svého gusta.

Knihy Dobrovský

Pro všechny milovníky knih a vášnivé čtenáře nabízí Dobrovský svůj knižní klub, jehož členové získají výhody za nakupování. Za každou pořízenou knihu či jinou drobnost, kterou Knihy Dobrovský nabízí, se vám na klubový účet připíší body, které lze vyměnit za skvělé poukazy. Tato nabídka funguje v obchodě i na e-shopu knihydobrovsky.cz. Platnost bodů je 2 roky. Se členstvím ve věrnostním programu v Knihy Dobrovský získáte i další výhody, jako je například sleva na vaše narozeniny i na svátek a jedinečné akce speciálně určené pro členy klubu. Mezi hlavní výhody, které ocení každý čtenář, patří to, že jedenkrát za měsíc dostanete e-knihu jako dárek úplně zdarma. Přihlášení se do věrnostního vás nebude nic stát a členství na vás neklade žádné závazky.

Sportisimo

Pokud máte raději než čtení knih sportování, máme tu samozřejmě i něco pro vás. Věrnostní program Sportisimo Klub potěší nadšence do pohybu nejen svými slevami, ale také dalšími praktickými výhodami, které jim nabízí. Po přihlášení se do Sportisimo klubu ihned automaticky získáváte výhodnější ceny a věrnostní kartu, jež vám kromě prodejen Sportisimo a e-shopu sportisimo.cz zlevní i nákupy v dalších obchodech:

 • Molo sport&lifestyle (e-shop plný módních trendů světových značek)
 • O´Neill (kvalitní značka s osobitým designem)
 • Hardsport (prodejna a e-shop se specializací na běžecké a sjezdové lyžování, cyklistiku a outdoor)

Nakupování s věrnostním programem je velice příjemné a praktické. Další jeho výhodu, kterou získáte, je přednost ve výprodejích. Už se vám tedy nikdy nestane, že byste nestihli váš vyhlédnutý zlevněný kus včas sehnat. Pokud si zapomenete doma kartičku, nic se neděje – nahlásíte u pokladny e-mail, na který máte svůj věrnostní program psaný, a výhody klubu získáte stejně. Kromě slev vám věrnostní program u Sportisima umožňuje i zvýhodněné vstupy na sportovní události a praktické on-line uložení účtenek pro případ reklamace nebo výměny zboží. Dále se vám též otevře možnost se stát členy Klubu Sportisimo+ a nakupovat díky tomu ještě výhodněji. Ke členství v klubu Sportisimo+ krom základní registrace potřebujete nakoupit za posledních 365 dní celkem za 12 000 Kč nebo 4 krát minimálně za 1 000 Kč.

Penny

Mezi jeden z nejznámějších věrnostních programů patří ten od Penny. Kdo by neznal z reklamy Penny kartu? Pokud ji ještě nemáte, můžete o ni zažádat v každém obchodě nebo hezky z pohodlí domova vyplnit formulář, načež vám bude vaše plastová kartička členství ve věrnostním programu zaslána domů. Další možností je ji používat jako mobilní aplikaci. Bohužel zatím není možné mít kartu se stejným číslem v mobilu i v peněžence – musíte si vybrat jen jednu z variant. Ale ať už v klasické nebo v elektronické podobě, je tato služba zákazníkům nabízena zcela zdarma, jak tomu také u supermarketů bývá, a přinese vám jen samé výhody. Kromě nákupu za nižší ceny, kdy předložíte kartu při placení u pokladny, na vás v průběhu roku čeká mnoho zajímavých akcí a soutěží o hezké ceny.

Pilulka

Další lékárnou, která se navíc zaměřuje i na doplňky stravy a zdravé potraviny, je Pilulka, která pro své zákazníky připravila věrnostní program s názvem Pilulka Klub. Ten samozřejmě platí nejen v kamenných prodejných, ale i na e-shopu pilulka.cz. Registrovat se do něj a získat kartičku Pilulka Klubu můžete zcela zdarma. Kromě plastové kartičky lze výhod využívat i díky identifikaci přes aplikaci v mobilním telefonu nebo jednoduše díky svému jménu a příjmení. S věrnostním programem získáte automaticky slevu 1% z ceny každého zboží při každém nákupu a 5% z ceny určitého sortimentu ve vybraných kamenných lékárnách při fyzickém nákupu s kartou. Také na vás čekají speciální slevy na akční letákové zboží, nejnižší nebo vůbec žádné doplatky za léky na předpis a na vybrané zboží bez předpisu zase garance nejvýhodnější ceny na trhu.

Shell

A máme tu i něco pro motoristy. Benzín či naftu do svého automobilu musí kupovat každý, kdo pravidelně jezdí. Pokud je navíc vaší oblíbenou benzínkou Shell, určitě se vám zde vyplatí zřídit si věrnostní program s názvem Shell ClubSmart. Stačí se zdarma registrovat a pak jen sbírat body, jež můžete následně vyměnit za opravdu zajímavé odměny. Body získáváte:

 • tankováním pohonných hmot na čerpacích stanicích
 • za mytí automobilu v Shell
 • za nákup kosmetiky a potřeb pro váš vůz či občerstvení u Shell

Nasbírané body pak můžete využít k tomu, abyste získali kávu, plechovku s dobrým nápojem nebo nějakou pochoutku úplně zdarma, mytí vozu nebo různé slevové poukázky do dalších obchodů. V seznamu odměn ale nechybí ani hračky pro děti a praktické drobnosti jako je termoska, krokoměr, osobní váha, multifunkční šroubovák, rychleschnoucí ručník, kvalitní nádobí a vybavení na zahradu. Dokonce si při pravidelném tankování můžete naspořit na projížďku ve Ferrari nebo vyměnit body za letenky pro vás i vaše blízké.

Teta drogerie

Drogerie Teta je dalším z obchodů, který se rozhodl odměnit své zákazníky díky svému věrnostnímu programu s názvem Teta klub. I zde platí pravidlo „čím více nakupujete, tím vhodnější nabídku získáte“. Podle útraty je zákazníkům přidělen takzvaný status, kdy nejvyšší úroveň znamená přístup k nejvýhodnějším nabídkám. Jednotlivé statusy jsou nazvány:

 • Základní
 • Stříbrný
 • Zlatý

S věrnostním programem však ušetříte vždy. O výhodnosti členství se můžete sami přesvědčit v katalogu, kde uvidíte, kolik s Teta Klubem zaplatíte v porovnání s ostatními zákazníky. Kromě slev až 50% na vás čekají osobní výhodné kupony a sbírání bodíků, jež lze následně snadno přeměnit na výhodné slevové akce při dalších nákupech. Těšit se můžete i na příjemnou kávu zdarma nebo na Programu brouček učený pro maminky s malými dětmi.

Tesco

Posledním zajímavým věrnostním programem, na který se podíváme, nabízí řetězec Tesco. Tento řetězec pro své zákazníky připravil program s názvem Clubcard. Stejně jako u ostatních již zmíněných obchodů s potravinami, i v Tescu je řešen kartičkou, kterou předkládáte u pokladny. Také ale můžete využít její elektronické verze v mobilní aplikaci. V obou variantách můžete ušetřit hned několika způsoby:

 • Pravidelnými slevovými akcemi pro členy klubu
 • Sbíráním bodů na svou zákaznickou kartu

S programem Clubcard vždy najdete nějaké speciálně zlevněné zboží. Navíc za každý nákup získáte body, které můžete následně přeměnit na slevové poukázky, jež můžete použít při dalším nákupu. Stačí, když nasbíráte v daném období alespoň 300 bodů a můžete se těšit, jak příště ušetříte. Za každých 10 Kč nákupu jakéhokoliv zboží vám bude připsán 1 bod a u nákupu on-line dokonce bodů získáte dvojnásobek. Můžete je také sbírat hraním hry Moje malé Tesco – tuto úlohu můžete přenechat i svým dětem. Jako překvapení mimo kartičkový systém se také členové věrnostního programu mohou těšit na občasné dárkové překvapení u pokladny v podobě dalších kuponů.