Když potřebuji rychle koupit novou ledničku, protože stará odešla potřebuji peníze. Mám několik možností. Můžu platit hotově ať už bankovním převodem, kartou nebo hotovostí nebo si vzít rychlou půjčku a ledničku koupit na splátky. Jenže babo raď.

Hotovost vždy vyhraje

Nejlepší volbou při koupi ledničky bude určitě možnost platit hotově z peněžních rezerv. Pro tyto účely je dobré si vždy po malých částkách odkládat nějaké peníze bokem. Nemusí to být velké částky. Stačí od 500 do 2500 Kč měsíčně podle vašich finančních možností. Takto jde za nějaký čas naspořit určitý obnos peněz, který je okamžitě k dispozici. Tyto peníze je nejlépe nechat ležet na nějakém spořícím účtu, kde si je můžu kdykoliv vyzvednout. Je dobré, aby tato naspořená částka byla mimo peněžní účet pro každodenní použití. Další možností je, že si ty peníze prostě uschovám někde doma. Jenže tento způsob je více náchylný na nenadálé okradení či utracení. Je lépe raději využívat spořící účet, který má nějakou vyšší úrokovou sazbu (1-2%). Kdykoliv si můžu peníze převézt zpět na svůj běžný účet a disponovat s nimi. Ještě navíc je krása v tom, že si jde nastavit automatické měsíční převody na spořící účet a není třeba se o nic starat. Takto si ovšem spořte pouze určitý obnos, který bude určený k nenadálým událostem. Pro opravdové spoření raději využívejte jiné způsoby s většími výdělky, ale to není téma našeho článku. Pokud se potom lednička rozbije vezmu 10 000 Kč a nemusím řešit žádné půjčky. Jdu si vybrat na heureka.cz nejprodávanější ledničku a rovnou si koupím krásnou ledničku na Alza.cz a druhý den mám ledničku doma.

Když nemám nic, zbylo jen půjčit si peníze

Mít peníze v hotovosti je paráda, jenže ne vždy jsou. Důvodů může být spousta nemoc, lenost, neochota pracovat, různé pasti atd. Co dělat, když potřebuji nutně ledničku a nemám ji za co koupit. Nezbývá nic jiného než si vzít půjčku nebo koupit ledničku na splátky. Půjčku je dobré si vzít buď v bance nebo u ověřené půjčkové společnosti. Určitě nikdy nepůjčujte u lichvářů či pochybných půjčkových firem, které nabízí rychlé půjčky. Velmi snadno tak můžete přijít o všechno. Je třeba splnit vždy několik základních univerzální pravidel pro bezpečnou půjčku.

  • Pokud si zvolím půjčku. Vždy u solidní společnosti. Nikdy si nepůjčujte u pochybné firmy.
  • Vždy si pozorně přečtěte podmínky smlouvy, abyste se později nedivili, o kolik jste zboží přeplatili. Čtěte vše i malými písmeny psané texty.
  • Je třeba věnovat určitý čas hledání půjčkových nabídek. Kvůli určení lepších podmínek a splácení méně peněz.
  • Nikdy si nepůjčujte, pokud už máte jinou půjčku sjednanou a ještě ji splácíte. Možná pokud víte, že za měsíc či dva bude stará půjčka splacená.
  • Půjčujte si peníze pouze tehdy, když budete mít jistotu, že dluh dokážete splatit.
  • Pokud je možné k půjčce si sjednejte nějaké pojištění pro nenadálé události, kdybyste půjčku nemohli splácet (zranění, úmrtí, nemoc).

Dodržováním těchto pravidel si určitě ušetříte mnoho starostí a nespadnete do dluhové pasti. Půjčky nezavrhuji, protože pokud je člověk dobře využívá a nezneužívá, jak to často bývá, můžou mu půjčené peníze dobře posloužit. Půjčka může být většinou levnější než nákup na splátky.

Nákupy na splátky

Půjčka pro nákup ledničky nemusí být zrovna ideální. Lepší možností je nákup na splátky. Jakmile požádáte u prodejce o nákup na splátky, nejpozději do 20 minut máte jasno, zda si zboží odvezu nebo nikoliv. Ledničku si potom okamžitě bereme sebou domů a nemusím řešit sjednávání půjčky někde jinde. Je důležité ovšem vědět, že při každém nákupu na splátky existuje tzv. akontace. V podstatě to znamená, že první splátka se uskuteční okamžitě na místě. Může být i nulová, ale obvykle je zhruba 10 % z ceny výrobku. Je to rychlé a není třeba nikam chodit než do obchodu, kde zrovna lednici nakupuji.

Kdo vyhrál?

Porovnáním všech tří možností jak koupit ledničku jsem zjistil, že nejbezpečnější je mít hotovost. Pomalu si střádat na krizové situace. Pokud bych už opravdu neměl nic, tak bych si asi ledničku koupil na splátky. Myslím si, že je to lepší způsob než běhat po úvěrových společnostech a hledat různá úskalí v nabízených půjčkách. Půjčkou bych získal sice nižší cenu ledničky, ale vzhledem k časové náročnosti bych si to asi oželel. Každý způsob platby má jednak své výhody i nevýhody a je na už zcela Vás, jestli je pro Vás důležitější cena či rychlost. Pokud potřebujete nové zboží především rychle, kupte si ho na splátky. Jestliže je ale pro vás problém akontace, nebo potřebujete delší dobu splácení, vezměte si půjčku. S tou navíc můžete nakoupit kdekoli.

Když půjčky škodí

Nejlepší je si nepůjčovat vůbec. Spadnout do dluhové pasti v dnešní době není vůbec těžké. Dluhová past je situace, kdy splácíte tolik půjček, že vám v podstatě nezbývají skoro žádné finance na osobní nákupy. A kvůli nové ledničce mi nestojí za to, abychom řešili existenční krizi s finančními problémy a příliš vysoko nastavené splátky. Dluhů může neustále přibývat a bezproblémové splácení je najednou problém. Než si uvědomíme, splácí se dluh dalším dluhem. Proto vždy uvažujte střízlivě při jakémkoliv nakupování a dle svých možností. Vždy vyhrává poctivá práce, střídmost, pracovitost a nechtít mít doma kdejaké harampádí co jsem zrovna viděl v televizi. Doporučuji u nakupování přemýšlet hlavou a pokud možno si spořit na neočekávané výdaje. Když už je třeba si sjednat půjčku, tak určitě přísně a trpělivě dodržujte určité pravidla. Přeji Vám moudré rozhodování při každém nákupu zboží.