Ne každý má vždy v dispozici dostatek peněž na vše, co potřebuje nebo chce. Pokud se ocitnete v takovéto situaci, máte na výběr z několika množností, jakým způsobem si peníze opatřit. Způsob, který vás patrně napadne nejdříve, je půjčka. Vedle nejrůznějších půjček bankovních či nebankovních společností se v České republice pomalu začíná objevovat a využívat i třetí typ, tak zvané P2P půjčky. Jednou ze společností, která tento nový typ půjček poskytuje, jsou Zonky.cz.

Co znamená P2P půjčka

Zkratka P2P pochází z angličtiny a doslovně znamená peer-to-peer. P2P půjčka je tedy specifický typ půjčky, kdy žadateli peníze nejsou poskytnuty nějakou existující bankou či jinou finanční společností, ale obyčejnými lidmi. Důvod, proč existují lidé, kteří své peníze chtějí takto půjčovat ostatním, je velmi jednoduchý – je to způsob zúročení jejich finančních prostředků. Podobně jako Uber či AirBnB také P2P půjčky patří do současného trendu tak zvané sdílené ekonomiky.

Proč Zonky?

Zonky jsou jedna z původně českých P2P služeb, kterou pro zúročení svých finančních prostředků, nebo naopak získání požadovaných finančních prostředků můžete využít. Jednou z největších výhod Zonky je skutečnost, že půjčku vyřídíte rychle a jednoduše z pohodlí vašeho domova. Mezi další výhody, které klienti Zonky často uvádějí, patří snadnost, kdy k tomu, abyste si půjčili, nepotřebujete žádného ručitele, a také průhlednost. Na Zonky se nemusíte obávat žádných skrytých poplatků.

Není se čeho bát

Někteří lidé se využívání P2P služeb podvědomě brání, protože se bojí možných komplikací. Zonky jsou ale prověřenou a spolehlivou službou, která navíc funguje pod dohledem České národní banky. U té mají Zonky hned dvě licence, konkrétně licenci nebankovního poskytovatele spotřebitelského úvěru a licenci platební instituce. Zonky fungují již tři roky, služba byla spuštěna v červnu roku 2015 a patří do finanční a investiční skupiny PPF, jejímž většinovým vlastníkem je Petr Kellner, který je považovaný za nejbohatšího Čecha. Statistiky uvádějí, že za poměrně krátkou dobu své existence Zonky si už lidé jejich prostřednictvím půjčili více než čtyři a půl miliardy korun.

Proč si půjčit peníze přes Zonky?

Mnoha lidem klasické standardní úvěry od bank či jiných poskytovatelů nevyhovují, právě pro ně, ale nejen pro ně, jsou tu Zonky. Nabízejí svým klientům nejen velmi zajímavé úrokové sazby, konkrétně od 2,99 % p. a., ale i další výhody, například že za zprostředkování odvede žadatel pouze dvě procenta z půjčené částky. Částka, kterou si můžete přes Zonky.cz půjčit, je samozřejmě omezena. Konkrétně se jedná o částku od dvaceti tisíc do sedmi set padesáti tisíc korun a splatnost půjčky se pohybuje od šesti měsíců do maximálně sedmi let. Svou půjčku ale můžete jednoduše splatit i dříve, aniž byste se museli obávat poplatků za předčasné splacení. Jedinými podmínkami pro žadatele jsou poskytnutí dvou dokladů totožnosti, minimální věk osmnáct let, doložení příjmů a podmínka nebýt v insolvenci.

Vše rychle a jednoduše online

Jak jsme již uvedli výše, abyste získali přes Zonky peníze, nemusíte nikam chodit, vše vyřídíte během několika minut z domova. Stačí na webových stránkách společnosti vyplnit nezávaznou poptávku, kde si sami nastavíte, nejen kolik peněz chcete půjčit, ale také kolik peněz jste schopni každý měsíc splácet, a společnost vám poté na vaši emailovou adresu zašle nezávaznou nabídku. Na Zonky navíc po celou dobu vystupujete naprosto anonymně a nikdo po vás nechce, abyste o sobě poskytovali zbytečné osobní údaje. Smlouvu, kterou tím, že se rozhodnete finanční částku půjčit, uzavřete, uzavíráte navíc pouze se Zonky, nikoli s jednotlivými lidmi, kteří se rozhodli vám své peníze půjčit. Každý měsíc zašlete vaši splátku přímo na Zonky, kde splátku rozdělí a pošlou jednotlivým investorům.

Jak to funguje?

Pokud se rozhodnete přes Zonky.cz peníze půjčit, společnost vás vyzve k poskytnutí některých informací, které se vztahují především k vašemu zaměstnání a doložení příjmů. K doložení příjmů stačí jednoduše předložit bankovní výpis za poslední tři měsíce. Doporučuje se také zveřejnit proč, z jakého důvodu chcete peníze půjčit, dobrý a poutavý příběh vám totiž pomáhá zajistit co nejnižší úrok. Příběhy, které si můžete na webových stránkách přečíst, jsou často velmi působivé. Lidé chtějí půjčit opravdu z nejrůznějších důvodů, například na rekonstrukci bytu, dovolenou, auto, vlastní podnikatelský záměr, svatbu, vybavení domácnosti a podobně.

Zároveň také musíte poskytnout dva doklady totožnosti, které slouží ke zhodnocení vaší důvěryhodnosti pro potenciální investory. Společně s vaším příběhem pak tyto informace slouží k vašemu ratingu. Během následujících dvou dní poté investoři mají možnost podle svého rozhodnutí do vás investovat či neinvestovat své peníze. Je důležité říci, že investoři vidí jen příběh a rating jednotlivých žadatelů, nikoli jejich osobní údaje, nemusíte se tedy bát zásahu do svého soukromí. Peníze od investorů vám na účet dorazí během jednoho maximálně dvou dní.

Proč se stát investorem na Zonky?

Zonky jsou velmi jednoduchým a bezpečným způsobem, jak zúročit své úspory, průměrný výnos se totiž pohybuje mnohem výše než u bankovních společností, přibližně 6,03 % p. a. Další výhodou je, že investoři se nemusejí starat o žádnou administrativu, vše zajišťují Zonky, a také nízké riziko. Statistiky uvádějí, že přes 97 procent lidí, kteří si přes Zonky peníze půjčí, pravidelně splácí. A mimo jiné můžete investovat již od dvou set korun. Jedinými podmínkami pro to, abyste se mohli stát investory, jsou minimální věk osmnáct let, dva doklady totožnosti, vlastní bankovní účet a české telefonní číslo.

Podpora

Pokud máte jakýkoli dotaz k poskytnutí půjčky či naopak k investování, Zonky můžete kromě emailu kontaktovat také prostřednictvím bezplatné telefonní linky a v několika městech České republiky najdete také pobočku, kam můžete osobně zajít a profesionální personál vám ochotně se vším pomůže a poradí. Navíc Zonky disponují i vlastní mobilní aplikací pro chytré telefony, a vy tak snadno můžete mít informace o svých splátkách či investicích vždy rychle při sobě. Zonky se ale snaží přispívat i ke zlepšení finanční gramotnosti lidí, a na jejich webových stránkách tak naleznete i Zonky Times, které přinášejí nejrůznější články z této oblasti.