Náš malinkatý český internetový trh ovládá několik obrovských eshopů. Mezi první 10 můžeme zařadit určitě Alza.cz, Mall.cz, Notino.cz, Datart.cz, CZC.cz, Kasa.cz, Okay.cz, Zoot.cz, ElektroWorld.cz, Euronics.cz, Datart.cz. Dnes jsem se zaměřil na Mall a ten si postupně popíšeme. Výhodou Mall.cz je, že nabízí kompletní sortiment téměř z každého zboží co potřebujeme k běžnému životu.

Historie Mall

Společnost zůstala založena v roce 2000 jako Bilezbozi.cz, s.r.o. Společnost založila trojice společníků Ondřej Fryc, Petr Burcal a Jan Menšík v říjnu roce 2000 v Praze. Původně se zabývala hlavně prodejem bílého zboží a elektra. Listopad 2000 byl zlomovým rokem kdy došlo k expedici první Ledničky. Následně ten samý rok Bilezbozi.cz otočilo výrobky v hodnotě téměř 900 000 Kč. Během roku 2002 se společnost transformovala v nákupní středisko Internet Mall. Změna v názvu souvisela s převedením společnosti na akciovku. Následující rok, tedy 2003 byl Internet Mall.cz největším internetovým prodejcem z celé ČR (objem tržeb včetně DPH činil 369 milionů Kč, zatímco zisk před zdaněním byl 5,9 mil. Kč). V dalších létech přišla expanze na zahraniční trhy jako jsou Slovensko, Maďarsko, Polsko. Během roku s dalším příchodem investora vznikla nová společnost Netretail Holding, B.B., a ve společnosti zavedli informační systém SAP.  Kolem roku 2010 se všechny staré domény začaly slučovat pod jedinou Mall.cz. Společnost v témže roce spustila svůj vlastní affiliate program a začala investovat do nových technologií. Začaly vznikat nové logistické centra s výdejním místem. Pro zajímavost se může Mall pochlubit schopností vyexpedovat za jeden jediný den až 11 000 objednávek.

V červnu 2013 byly spuštěny zajímavé benefity pro  zákazníky v podobě dopravy zdarma, pokud hodnota nákupu přesáhne 1 000 korun. Hned v následujícím roce 2014 byl rozšířen sortiment partnerského prodeje, což v číslech znamená, že v lednu mohli zákazníci vybírat z 95 tisíc druhů, zatímco na konci roku už to bylo 140 000 druhů v velkém množství odvětví a kategorií.

V roce 2016 se Mall.cz stal součástí největší e-commerce skupiny MALL GROUP (pro střední a východní Evropu). V této skupině je celkem kolem dvaceti e-shopů s velmi hodnotným portfoliem na trhu. Nakupovat lze 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Nikdy není zavřeno.

Rok 2016 znamenal dokončení prodeje Mall.cz investiční skupině Rockaway, který schválil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Vzniká nová skupina internetových obchodů pod značkou Mall Group. Výkonným ředitelem se stává Jakub Havrlant, jenž vystřídal Ondřeje Fryce, který tuto pozici zastával neskutečných 16 letech. Mall.cz se otestoval doručování zásilek prostřednictvím dálkově řízeného bezpilotního letounu tzv. DRONu a test to byl úspěšný.

Mall zákazníkům

Zákazníci znají nákupní portál Mall.cz hlavně díky černým pátkům (Black Friday), kdy můžou koupit třeba televizi, ledničku, pračku, mobil, notebook, foťák, oblečení, hračku, kosmetiku, knihu, outdoorové potřeby, nábytek doma i na zahradu či jiné zboží s vysokými slevami. Akce Black Friday trvá většinou déle než jeden den, tak si na své přijde každý. Mall má velmi široký výběr zboží skladem. Každý si může vybrat.

Eshop MALL.cz nabízí i možnost koupit zboží a zaplatit kdykoliv do 14 dnů po nákupu. Můžu si tak jednoduše zboží vyzkoušet. Když mi bude vyhovovat zaplatím jinak se vrátí zpět. Tuto možnost nabízí Mall zcela zdarma pro své zákazníky v tzv MALL Pay sekci, kde si je potřeba vytvořit svůj vlastní účet.

Mall nepatří mezi nejlevnější eshopy, ale dohání vše skvělou péčí o zákazníky. Při nákupech můžete využít různé slevové kupóny, dárkové certifikáty, různé aktuální či náhlé slevy. Pokud nemáte zrovna peníze můžete si koupit zboží na splátky, či si vzít půjčku na nákupy a potom půjčky postupně měsíčně splácet. Navíc můžete nakoupit na Mall skrze tzv. Cashback na tipli.cz, kdy se Vám vráctí určitá částka zpět z Vašeho nákupu. Zpravidla je to nějaké procento z celkové ceny zboží. Jenže každá deseti kačka či stovka za se může hodit. Můžete nakupovat na splátky, či na úvěr.

Lze si koupit i rozbalené zboží za super ceny a s plnou zárukou. Mall nabízí spoustu výhod zákazníkům, ale nejen to. S Mall si můžete i slušně přivydělat skrze tzv. affiliate program. Nakupování v tak obrovském molochu může mít, ale i svá úskalí. Zaměstnanci jsou pouze lidé a někdy, jak to bývá, můžou být náladoví k zákazníkům a dělat přešlapy. Tomu se obrovské nadnárodní obchody bohužel nevyhnou. Každopádně nákupování na portále Mall.cz je bezpečné a zákaznicky přívětivé. Sám jsem zde nakupoval různé zboží do domácnosti i na zahradu a byl jsem spokojený. Platí zlaté pravidlo. U nakupování se musí vždy přemýšlet a nenechat se zviklat reklamními tahy na zákazníky.

Změna v objednávce, vrácení či reklamace

V již odeslané objednávce není možné na mall vyměnit jeden výrobek za jiný. V podstatě jsou dvě možnosti. Pokud je v objednávce více zboží lze stornovat jeden konkrétní výrobek a potom vytvořit novou objednávku. Druhou možností je stornovat celou objednávku a vytvořit novou. Pokud jste už výrobek zakoupili máte možnost jej dle zákona do 14 dnů vrátit zpět. Reklamovat výrobky lze velmi jednoduše. Buď zboží odnesete do autorizovaného servisu, nebo na prodejně mall, nebo výrobek zašlete poštou. Ještě je jedna možnost servis doma. Zpravidla se jedná o nadměrné spotřebiče typu pračka, lednička, mrazák. Reklamace jsou vyřizovány docela rychle. Vyřízení reklamace záleží případ od případu. Nejde to posoudit plošně. Pokud si už ani potom nebudete vědět rady zkuste právní pomoc při vyřizování reklamací.