Internetové aukce jsou poměrně novým způsobem, jak si výhodně nakoupit prakticky cokoliv – od nábytku až po auto. V rámci internetových aukcí se můžete také zbavit věcí, které již nepotřebujete a ještě za ně dostanete zaplaceno. Co ale dělat pro úspěšné vydražení nebo prodání určité věci? Jaké jsou podmínky internetových aukcí? Na co si dát pozor? To všechno shrneme v tomto článku.

Které internetové aukce využít?

Ne všechny internetové aukce jsou seriózní. To, jakým způsobem na daný internetový portál aukcí přihlásíte, vám napoví, zda se jedná o seriózní stránky. V některých případech totiž nestačí přihlásit se k aukci online, důležité je dvoufázové potvrzení. To znamená, že za pár dní vám může dojít přihlašovací heslo dopisem. Takto se seriózní webové stránky chrání před těmi, kdo by příhozy nemysleli vážně. Mezi nejznámější online aukční portály či aukční galerie patří bezesporu Ebay a Aukro.

Chcete něco prodat?

Pokud chcete něco prodat, pak budete muset vytvořit nabídku, která zaujme. To znamená, že musíte dodat dostatek informací a kvalitní fotografie. U každé nabídky musíte zvolit výchozí cenu – což je minimální cena, za kterou jste ochotni danou věc prodat. Některé weby mají dobu prezentace stanovenou, u jiných si ji můžete stanovit sami. Pokud Vaše nabídka někoho zaujme, může tento přihodit. Přihazování je pro všechny uživatele a každý z uživatelů vidí, jaká je nyní nejvyšší nabídka. Ten, kdo nabídl nejvyšší cenu, je pak vítězem dražby a danou věc si musí za stanovenou cenu odkoupit. Povinností prodávajícího je prodej mu umožnit.

Chcete něco koupit?

Pokud vás naopak zaujme nějaká nabídka jiného uživatele, můžete se pokusit daný předmět koupit. Nabídka by měla mít stanovenou takovou cenu, která je nižší, než je běžná tržní cena zboží. Proto se informujte předem o tom, za kolik byste daný předmět mohli koupit například nový. Poté můžete začít přihazovat. Řada serverů stanovuje minimální příhoz, pokud chcete ale přihodit více, tak samozřejmě můžete. V případě, že dražbu vyhrajete, vaší povinností je předmět za danou částku koupit.

Jak funguje předání zboží a jak se platí?

Po ukončení aukce vám server zprostředkuje výměnu kontaktních údajů. Většinou si pak uživatelé mohou dohodnout mezi sebou, jakým způsobem si zboží předají. V podstatě mají dvě možnosti:

  • osobní převzetí – kdy si prodávající i kupující sjednají místo předání,
  • poslání poštou – v takovém případě se navíc musí kupující a prodávající domluvit na tom, kdo kryje náklady na poštovné.

Platba pak může být v hotovosti (například na dobírku nebo při převzetí věci) nebo převodem na účet.

Zjistěte si poplatky předem

Internetové servery si většinou účtují poplatky za zveřejnění aukce. Za samotnou účast na aukci nic neplatíte. Zjistěte si předem, kolik budou tyto poplatky činit a podle toho můžete cenu vystavovaného zboží upravit. Pokud se vám podaří uzavřít obchod – tedy prodat, budete pak muset serveru ještě zaplatit určitou provizi, která se odvíjí od celkové ceny. Tyto poplatky mohou být různě velké, vyplatí se vám tedy podívat se do obchodních podmínek serveru.

Hodnocení uživatelů

Předtím, než začnete s někým obchodovat, si můžete zkontrolovat jeho status na základě hodnocení jiných uživatelů. To vám může pomoci zorientovat se v tom, kdo je seriózní prodejce. Také vy sami můžete na konci obchodu ohodnotit svůj protějšek a usnadnit tak rozhodování následujícím kupujícím.

Tipy, jak přilákat co nejvíce kupujících

Abyste na internetové aukci co nejvíce vydělali, měli byste nalákat co nejvíce zájemců. Toho dosáhnete tak, že svůj produkt pečlivě popíšete – se všemi důležitými parametry. Pokud máte záruční list (i starý), přiložte jej k prodávané věci, tak můžete dokázat stáří této věci. Velice důležité jsou fotky – snažte se nafotit věc ze všech stran. Fotky musí vypadat přinejmenším profesionálně, jedině tak na ně nalákáte zájemce. Právě fotky jsou při výběru nejdůležitější.

Stanovení ceny

Pokud chcete prodat, pak se držte těchto pravidel:

  • cenu určete vždy, nic neodradí zájemce tak, jako „cena dohodou“,
  • pokud nevíte, jakou cenu určit, podívejte se, za kolik se obdobné produkty v aukcích prodávají.

Pozor při placení

Asi nejlepší variantou je „z ručky do ručky“ – tedy převzít si peníze při osobním předání. Ne vždy je to ale možné, protože cestování do místa, které vyhovuje kupujícímu i prodávajícímu, by se mohlo prodražit. Nikdy neposílejte zboží s tím, že vám ho kupující zaplatí až po obdržení. Raději zvolte variantu poslat zboží na dobírku – to jde nejen přes Českou poštu, ale také přes další přepravní společnosti. Stejně tak pokud kupujete – nikdy neplaťte předem, ale až při obdržení zboží. Pokud se vám stane, že místo mobilního telefonu vám v balíku přijde cihla, můžete platbu na dobírku pozastavit.

Místo předání zboží

Ať už jste kupující nebo prodávající, vaše bezpečí je důležité. Jako místo předání zboží je nejlepší zvolit veřejné místo (pokud tedy zrovna neprodáváte velkou věc, kterou jen tak snadno nepřemístíte). Tímto veřejným místem rozumějte náměstí, nebo jiná místa, která jsou ideálně pod kamerovým dohledem (nákupní centra, před bankami atd.).

Pozor na vady

Kupující i prodávající by si pro jistotu měly uschovat komunikaci, která předcházela předání zboží. Jako prodávající byste neměli zatajovat jakékoli vady, kupující je stejně časem odhalí. Jako kupující si zase věc pořádně prohlédněte, abyste případné vady odhalili hned při převzetí. Pokud jste prodávající a budete posílat zboží poštou, pak si nafoťte i způsob zabalení.