Plánujete koupi nového bytu nebo domu či jeho velkou rekonstrukci? V tom případě, pokud si budete na danou nemovitost půjčovat, vás čeká setkání s hypotékou, nikoliv s klasickým úvěrem. Ta má jiná pravidla a je v bankách nabízena odděleně od běžných půjček. Pojďte se tedy podívat, jak tato dlouhodobá hypotéka funguje a také se seznámit s aktuální nabídkou na trhu od různých bank a společností.

Co je to hypotéka?

Hypotéka je typ úvěru, který je zajištěný zástavním právem (hypotéka = zástava) k nemovitosti. Nejčastějším účelem půjčky je nákup nebo rekonstrukce dané nemovitosti k bydlení, ale existují i speciální typy jako „americká hypotéka“, kde poskytujeme jako záruku nemovitost pro neúčelovou půjčku. Jedná se o poměrně dlouhodobý úvěr, a proto je u něj obvykle třeba prokazovat příjem. Díky dlouhé době splácení a vývoji finančního trhu v čase se mění úroková sazba – banky však svým klientům velmi nabízení fixaci úroku na aktuální hodnotě po určitou dobu. Stejně jako u každé jiné půjčky, i u hypotéky platí, že výše splátek závisí na půjčené částce a na době splácení. Tyto tři parametry, které jsou na sobě logicky závislé, si můžete upravovat tak, abyste dosáhli pro vás co nejideálnějších podmínek.

Moneta

První banka, na kterou se podíváme, je Moneta. Nabídka hypotéky od Monety je s úrokem od 2,71% ročně s RPSN 2,96%, pokud máte na účtu vysoký zůstatek jako jistinu – čím vyšší, tím výhodnější nabídku od banky získáte. Půjčit si můžete až 90% odhadní popřípadě kupní hodnoty nemovitosti. Splátky si lze vzít na minimálně 5 a maximálně 30 let a dobu fixace úrokové sazby si můžete zvolit od jednoho roku do deseti let. Moneta celkově nabízí několik druhů hypoték:

 • Klasická hypotéka
 • Americká hypotéka
 • Refinancování hypotéky
 • Hypotéka pro živnostníky

Hypotéku od Monety můžete využít nejen na financování nemovitostí – až 30% půjčených peněz navíc lze použít, na cokoliv jiného chcete – třeba na koupi nábytku. Mezi další velké výhody patří, že je tato hypotéka velice flexibilní – umožňuje klientů každý rok splatit až 50 % půjčené částky a je možné ji spravovat přes moderní mobilní aplikaci Smart Banku. Stejně jako za mimořádné splátky, tak ani za vedení a sjednání úvěru nic neplatíte.

Raiffeisenbank

Raiffeisenbank nabízí úvěr až 20 milionů s možností použít až 20% z půjčené částky na cokoliv jiného. Samotná hypotéka se pak hodí na koupi bytů a domů, výstavbu, k vypořádání majetkových poměrů či ke koupi podílu v bytovém družstvu. Při výstavbě nemovitosti vám budou zaslány peníze přímo na váš účet bez nutnosti dokládání faktur. Vyřízení žádosti proběhne do 3 dnů a je zcela bez poplatků, stejně jako správa hypotéky. Na výběr máte různé typy hypotékových služeb jako je například refinancování, americká hypotéka nebo kontokorentní hypotéka, kde můžete po dobu až 10 let flexibilně splácet a čerpat.

Česká spořitelna

U České spořitelny si můžete pořídit úvěr do výše až pěti milionů a až na 90% hodnoty nemovitosti u vašeho prvního bytu. Za vyřízení a správu hypotéky neplatíte žádné poplatky a navíc ji můžete čerpat už druhý den od podpisu úvěrové smlouvy. Pro klienty České spořitelny je navíc připravena sleva až 0,5% na úrokovou sazbu. Jinak je nabízená úroková sazba:

 • 2,89 % pro pětiletou a osmiletou fixaci
 • od 2,99 % pro desetiletou fixaci

ČSOB

U ČSOB najdete hypotéku, jež nabízí úrokovou sazbou 2,79% a financování do 70% hodnoty zastavené nemovitosti. Fixace úroku je možná na dobu od jednoho roku až do patnácti let. Splátky si můžete rozložit až na 40 let a peníze z úvěru lze čerpat až dva roky. ČSOB za vás vyřídí výpis z katastru nemovitostí a vklad zástavního práva, k tomu navíc získáte odhad zdarma. Díky on-line službám budete mít k dispozici vždy rychlý elektronický přehled o všech dokumentech a dokonce některé věci vyřídíte bez nutnosti navštívit pobočku. Jako další služby můžete využít refinancování nebo americkou hypotéku.

Komerční banka

Komerční banka nabízí hypotéku na bydlení i na specifické účely jako je například koupě nemovitosti v dražbě nebo investiční koupě. Poskytne vám až 90% potřebné částky pro nákup nemovitosti a až 400 000 Kč navíc na cokoli. S uzavřením rizikového životního pojištění získáte slevu na úrok. Každý rok máte možnost splatit 25% celé půjčky zdarma. Mezi další bezplatné služby, které Komerční banka nabízí, patří:

 • Samotné čerpání úvěru
 • Správa úvěru
 • Elektronický výpis
 • Profesionální poradenství

mBank

U mBank si můžete vzít hypotéku od 12 měsíců do 40 let s fixací úroku od 1 roku do 5 let. Maximální výše účelové hypotéky je 90% hodnoty zastavované nemovitosti a pro hypotéku do 50% hodnoty vám banka vyřídí půjčku i bez dokládání potvrzení o výši příjmů, stejně jako pro refinancování s bezproblémovým splácením minimálně po dobu 24 měsíců. Poskytnutí i vedení úvěru není zpoplatněno. Hypotéka of mBank se mimo jiné stala v soutěži Finparada.cz finančním produktem roku 2017 a 2018.

Fio banka

U Fio banky si můžete vzít úvěr do výše 85 % hodnoty nemovitosti a na 300 000 Kč až 10 000 000 Kč. Splácet je možné od 5 do 30 let s fixací úroku na 1 rok, 3 roky nebo 5 let. Poskytnutí úvěru, vedení běžného i úvěrového účtu, rezervaci prostředků i čerpání úvěru je bez poplatku. Zdarma a bez jakýchkoliv sankcí získáte také možné předčasné splacení bez ohledu na frekvenci nebo výši mimořádných splátek. Pro představu na vás při fixaci na 5 let čeká úrok ve výši:

 • U refinancování 2,38% od 1 mil. Kč a 2,48% do 1 mil. Kč
 • U koupě 2,48% od 1 mil. Kč a 2,58% do 1 mil. Kč
 • U ostatních 2,78% od 1 mil. Kč a 2,88% do 1 mil. Kč

Pokud máte našetřeno alespoň 50 000 Kč, vložte si je na Hypospořicí konto, které je zdarma a ušetřete na úrocích – banka vám nebude tuto jistinu hypotéky úročit. Samozřejmostí je, že úvěr můžete použít na koupi, výstavbu nebo dostavbu nemovitosti, vypořádání spoluvlastnických vztahů, v rámci členského podílu v bytovém družstvu nebo na cokoliv jiného. Fio banka také nabízí refinancování a americkou hypotéku.

UniCredit Bank

Další bankou, na kterou se podíváme, je UniCredit Bank. Její hypotéka na bydlení vám vyjde na úrokovou sazbu již od 2,49% – tato nabídka platí pro všechny fixace, tudíž od 1 roku do 10 let, spolu se sjednáním jednorázového pojištění schopnosti splácet a při poskytnutí hypotéky ve výši maximálně 80% hodnoty nemovitosti. Jinak si zde však můžete vzít úvěr až na 90 % poskytnutého zajištění a splátky si rozložit až na 30 let. Hypotéku od UniCredit Bank lze vyčerpat do 12 měsíců od podpisu smlouvy a kromě peněz na bydlení můžete získat i finance na cokoliv dalšího. Zajímavou nabídkou pro klienty s příjmem v jiné měně nebo bydlištěm mimo Českou republiku je Cizoměnová hypotéka.

Wüstenrot

Wüstenrot se zaměřuje přímo na hypotéky pro bydlení a jiné účely jako je rekonstrukce, výstavba, vypořádání vlastnických a dědických práv, zpětná úhrada investic do nemovitosti uhrazených v minulosti nebo třeba financování úhrady za převod družstevního podílu. Krom této klasické hypotéky si můžete vzít i jednu ze speciálních nabídek jako je například:

 • Hypotéku na pronájem
 • Hypotéku dopředu
 • Hypotéku na cokoliv
 • Refinancování

Wüstenrot nabízí financování až 90 % hodnoty zástavy nemovitosti a úrokovou sazba od 2,78%. Fixaci úroku si můžete nastavit v rozmezí od 1 roku až po 7 let a dobu splácení od 5 do 30 let. Půjčit si u Wüstenrot lze až 15 000 000. Mezi hlavní výhody patří, že získáte zdarma čerpání úvěru, rezervaci úvěrových zdrojů i možnost mimořádné splátky a nemusíte si zde pro poskytnutí úvěru zakládat běžné účty ani jiné bankovní služby. Pro OSVČ Wüstenrot nabízí výpočet příjmu z obratu.

Sberbank

Poslední nabídkou hypotéky, na kterou se podíváme, je od Sberbank. Ta přináší možnost financování bydlení, pronájmu, rekonstrukce, stavby a dalšího nakládání s nemovitostmi s úrokovou sazbou od 3,29%, která vám zůstane zafixována i při mimořádných splátkách. Můžete předčasně splatit až 25% bez jakýchkoliv sankcí. Dalších až 500 000 Kč k úvěru lze využít například na zařízení bytu. Zpracování úvěru i jeho vedení je zdarma. Lze si jej vzít až na 90% ceny nemovitosti a splátky se dají rozložit až do 30 let. Sberbank také nabízí přerušení splátek z důvodu nemoci nebo ztráty zaměstnání. Využít můžete i refinancování nebo americké půjčky.

Jakou hypotéku si vybrat?

Výběr je na trhu opravdu velký a každá z hypoték nabízí úplně jiné parametry. Globálně nelze říci, že by jedna byla výhodnější než jiné, protože každý má jiné požadavky a jsou pro něj důležitější u hypotéky jiné věci. Zvažte tedy, co od své půjčky na bydlení nejvíce vyžadujete a vyberte si takovou, která se nejvíce blíží vaší ideální představě. Pro porovnání můžete využívat hypoteční kalkulačky, do kterých zadáte údaje jako délka splácení, výše úvěru, měsíční splátka a další a zobrazí se vám konkrétní cenová nabídka od různých bank a společností. Většina bank pak má i porovnávač přibližných cen pro úvěry na svých webových stránkách. Pokud vaše banka, u které mát vedený běžný účet nebo i jiné bankovní služby, nabízí jedny z pro vás vhodnějších podmínek, zvolte si ji. Vyhnete se tak podstatně složitějšímu dokládání příjmů a navíc jako stálý klient můžete získat zajímavou cenovou nabídku a jiné výhody.