Nakupování na internetu se pro nás stalo již běžnou záležitostí. Na internetu si můžete koupit cokoliv a mnohokrát ještě za výhodnější ceny. Navíc vám zboží bude doručeno až domů, takže se nemusíte tahat s těžkými taškami. Můžete si porovnat ceny od jednotlivých dodavatelů a nakoupit tak za přiměřenou cenu. Zdá se, že nakupování na internetu má samé výhody. Existuje ale jedna velká nevýhoda – bezpečnost online platby.
Online platby
Online platby jsou vlastně jakékoli platby přes internet prostřednictvím internetového bankovnictví. Obzvlášť v zahraničí na wish či aliExpress lze nakupovat pouze skrze online platby. Dnes už se jedná o rozšířené platby za objednané zboží či služby. Online platby jsou jednoduché. Stačí zadat pár jednoduchých informací a platba je během několika vteřin provedena. Za objednané zboží ale nemusíte platit jen online. U neznámého dodavatele se vám například vyplatí platba na dobírku.
Bezpečnost online plateb
Online platby jsou nejen velice jednoduché, ale také bezpečné, když dodržujete určitá pravidla. Platbu můžete provést z jakéhokoli přístroje, který má připojení k internetu – z počítače, notebooku, tabletu, chytrého telefonu aj. Těchto pravidel pro bezpečné online platby existuje hned několik, a my vás s nimi seznámíme.
Jaké druhy plateb existují?
Pokud chcete platit na internetu, můžete si dle svých preferencí vybírat hned z několika druhů plateb:
- platba na dobírku,
- platba kartou online,
- platba bankovním převodem.
Platba na dobírku
Platba na dobírku znamená to, že si objednáte zboží na internetu, ale zaplatíte až při převzetí zboží od dopravce. Tento způsob platby je ale většinou zpoplatněn – od 15 až do 100 Kč! Pokud ale dodavateli příliš nedůvěřujete, je to jediný způsob, jak si ověřit, že dodavatel je skutečně seriózní. Napříště už budete vědět, že skutečně zboží dodává a můžete již zaplatit online.
Platba kartou online
Tato platba je velice jednoduchá a je provedená během několika vteřin. Stačí vám přejít prostřednictvím internetového rozhraní, vyplnit číslo karty, do kdy je platná a také bezpečnostní číslo, které se nachází na druhé straně platební karty v místě podpisového vzoru. Vyplněním těchto „čísel“ bude platba provedena ihned a vy se tak už můžete těšit na dodání zboží.
Platba bankovním převodem
Platba bankovním převodem se provádí tehdy, když nechcete zadávat údaje o své platební kartě. Pokud chcete platit bankovním převodem, pak si objednáte zboží a na e-mail vám přijdou platební instrukce – tedy částku, číslo účtu a většinou ještě variabilní symbol (který se většinou shoduje s číslem objednávky). Vy se pak přihlásíte do svého internetového bankovnictví a zadáte platební příkaz. Ten bude proveden dle pravidel vaší banky od jednoho do tří dnů. Protože e-shopy většinou čekají s odesláním zboží na příjem platby, prodlužujete si tak dobu, kdy vám zboží přijde.
Internetové brány
Pokud se rozhodnete pro platbu prostřednictvím bankovního převodu, pak budete přesměrování prostřednictvím internetové brány – například na bankovnictví České spořitelny, mBanky a jiných. Tyto internetové brány mohou mít různé poskytovatele, příkladem jsou:
- GoPay,
- PayU,
- ThePay,
- ComGate a další.
Dobírka vs. platba předem
Oba dva druhy tohoto placení mají své výhody a nevýhody. Platba předem s sebou nese určitá rizika, obzvláště pokud kupujete z e-shopu, který dosud neznáte. Platba na dobírku snižuje riziko toho, že si objednáte a zaplatíte za zboží, které vám nikdy nemusí přijít. Obvykle se jedná o zpoplatněný druh placení, nicméně se doporučuje při platbě u neznámého e-shopu.
Pravidla bezpečných online plateb
Jedním ze základních pravidel je zabezpečení webové stránky, na které platbu provádíte. Pokud je stránka zabezpečená (tzv. protokolem SSL), tak v jejím adresovém řádku je před webovou adresou zelený zámeček. Takové stránky jsou pro placení online bezpečné. Poznáte je také podle toho, že mají https (nikoli jen http). Tyto stránky je mnohem obtížnější prolomit.
Potvrzení transakce jednorázovým kódem
Jedná se o další bezpečnostní prvek, který má zajistit bezpečnost online plateb. Tento prvek se vyskytuje zejména v internetovém bankovnictví, kdy po každém provedení platby vám prostřednictvím SMS přijde ověřovací kód. Tak je zabezpečeno, že když už se někdo dokáže přihlásit do vašeho internetového bankovnictví, přece jen nemůže provádět platby.
Pozor na zprávy vyžadující číslo vaší karty a další údaje
Nikdo po vás nemá právo chtít veškeré údaje, které jsou potřebné pro platby na internetu. Některé hotely sice při rezervaci vyžadují číslo karty a její platnost, nicméně bezpečnostní číslo na druhé straně už je jen vaše. Ať už vám přijde e-mail nebo SMS zpráva, která se tváří, že je od vaší banky, nikdy nikde a nikomu nesvěřujte údaje o své platební kartě. Nikde také neuvádějte svůj PIN (a rozhodně si jej nepřikládejte k platební kartě a pokud možno ani do peněženky).
Nakupujte u ověřených obchodníků
Ověřený obchodník je ten, kterého znáte. Může jít o velké obchodníky, kteří jsou velice známí a patří mezi giganty na českém trhu. Znáte je například z reklamy. Nebo může jít i o menší obchodníky, kteří mají ale dobré recenze od zákazníků. Pokud tedy chcete zaplatit předem, vždy si najděte, jaké má daný obchodník uživatelské recenze.
U platby online nezadávejte PIN kód
Žádný internetový obchodník nepotřebuje znát váš PIN kód. Pokud ho při platbě vyžaduje, zpozorněte. Mohlo by jít o podvodníka. V rámci internetové platby zadávejte pouze údaje, které jsou čitelné na vaší platební kartě, nikdy PIN kód!
Nejnovější komentáře