Nákup ze zahraničí láká stále více lidí, protože zde seženete věci, které jinde nekoupíte a obvykle i za výhodnou cenu. Důležité je však vědět, jak nakupovat. Klíčem jsou recenze a hodnocení předchozích zákazníků. My vám nyní poradíme, jak se v nich zorientovat a jaké druhy výrobků ze zahraničí jsou kladně hodnoceny a nejčastěji pořizovány. Pojďte získat inspiraci!

Jak vybírat podle hodnocení?

Podíváte-li se na zahraniční a český server s nabídkou zboží, najdete mezi nimi jeden zásadní rozdíl a tím je řazení jednotlivých výrobků. Na místních e-shopech jen zřídka narazíte na řazení podle oblíbenosti a hodnocení uživatelů. Nejvíce převažuje řazení podle „doporučení prodejce“ což mnohdy neznačí nic jiného, než datum, kdy bylo zboží na stránky přidáno. Rozdíl je dán nejen zvykem, ale i tím že na malých lokálních e-shopech nenakupuje a následně nehodnotí sortiment takové množství lidí, aby byly výsledky objektivní. Pokud chceme mít přehled o tom, co předchozí zákazníci říkají na konkrétní výrobek, máme několik možností:

  • Nakupujeme v obchodech, které alespoň podporují diskuze u zboží
  • Použijeme srovnávač cen, který obsahuje i recenze
  • Nakupujeme na zahraničních serverech, jež řazení dle preferencí obvykle používají

Globální obchody se také vyznačují tím, že mnohdy u nich najdeme hodnocení na základě počtu hvězdiček a máme i možnost shlédnout, kolika uživateli bylo toto skóru uděleno. Při řazení zboží jsou pak oblíbenost a názory zákazníků používány jako výchozí uspořádání. Filtry pro konkrétní značku nebo třeba výběr ceny samozřejmě nechybí a můžeme jednotlivé položky srovnat od nejlevnějšího i od nejdražšího, jako tomu je v českých obchodech.

Proč je důležité hodnocení?

Každý jistě znáte vtipné internetové obrázky, které srovnávají nabízené a po objednávce obdržené šaty. Rozdíl je ohromný. A právě to je ten důvod, proč je některé zboží doporučovanější objednávat ze zahraničí než jiné a proč je důležité sledovat i konkrétní hodnocení jednotlivých kusů. My se nyní podíváme na to, čím při nákupu na Aliexpress, e-Bay, Wish a jiných serverech určitě neprohloupíte.

Mobilní telefony

Dávno skončila doba, kdy máme prostě smůlu v momentě, kdy není náš vysněný typ smartphonu dodáván do České republiky. Telefony jsou jedny z nejčastěji objednávaných výrobků ze zahraničí a právem jejich import slaví takový úspěch – například chytré mobily z Číny jsou čím dál více oblíbené z důvodu nízké ceny, kterou na úroveň zdejšího trhu nevyrovná mnohdy ani cena za clo, DPH a jiné poplatky jako poštovné; doprava na některé telefony z globálních serverů je dokonce zdarma. Při objednávce dávejte pozor především na jazykovou nastavitelnost zařízení a na až podezřele levné zboží – může se jednat o padělky a napodobeniny originálního zboží, které nemají dostatečnou kvalitu a parametry, které slibuje výrobce původního kousku.

Obaly na elektroniku

Jistě se vám stalo, že jste kupovali spolu s vaším novým elektronickým zařízením i ochranný obal a byli jste velice nemile překvapeni tak malou nabídkou. K sehnání jsou obvykle buď universální nevzhledné obaly, které na techniku nesedí natěsno, nebo jen několik kousků bez možnosti výběru designu dle vlastního gusta. A právě tento problém pro mnohé řeší globální trh. Seženete zde kryty na různé:

Na rozdíl od elektroniky je nákup obalů obvykle zcela bezproblémový a i neznačkový kryt poslouží stejně dobře, jako originální výrobek. Díky tomu jsou také obaly spolu se stojánky, taštičkami, pouzdry a jinými vychytávkami velice oblíbeným a u zákazníků vyhledávaným zbožím. Kromě atraktivních designů, které v místních obchodech neseženete, vás mile překvapí i pořizovací cena a netradiční a chytře řešená provedení.

Adaptéry

Různé přístroje mají různé konektory a v případě, že si objednáváte elektroniku ze zahraničí, můžete narazit na přístroj, který nemá zcela standardní kabel. A kde jinde sehnat vhodný adaptér, než opět u zdroje – zahraničního výrobce. Kromě speciálních typů konektorů patří k oblíbenému zboží i redukce zásuvek. Například už v Anglii s českými zástrčkami do zásuvky neuspějete. Dalším oblíbeným typem adaptéru, na který je globální trh expertem, je universální krabička spojující jakýkoliv vstup i výstup a to nejen konektorů (od USB, přes PD až po RJ45), ale i paměťových SD a TF karet.

Autodíly

Součástky na vaše motorky, čtyřkolky nebo automobily jsou velice oblíbeným zbožím, které se dají v zahraničí pořídit. Nabídka je na rozdíl od místního trhu velice široká. Zákazníci bývají se zaslaným zbožím spokojeni, málo ho reklamují, což je také vidět na velkém počtu udílených hvězdiček v porovnání s jinými kategoriemi. Ale i přes všechny pochvaly zde existují určitá rizika:

  • V ČR není pro daný kus homologace = díl není podle zákona určený pro provoz na silnici
  • Nekvalitní výrobek (obvykle napodobenina) může z dlouhodobého hlediska stroj poškodit

Doplňky jako jsou samolepky, držáky na pití nebo třeba barevné popisovače a kryty na ventilky jsou jistě skvělým zpestřením, které si můžete bez obav objednat. U tvarovaných zrcátek na motorku nebo světelných prvků pro automobily zkontrolujte, pokud hodláte vyrážet s tuningem do běžného provozu, co na danou úpravu říká zákon. Pokud máte však problémy s důležitou částí, jako je například motor, můžete nakupovat samozřejmě levněji v zahraničí, ale vyhledejte si k tomu pomoc specializovaného servisu nebo odborníka zabývajícího se opravami.

Pro originální účes

Abychom nezůstávali jen u techniky a automobilů, podíváme se i na nejlépe hodnocené výrobky, které si vybírají především dámy. Díky dobré kvalitě a horší dostupnosti v místních obchodech jednoznačně vedou z oblasti kosmetiky kadeřnické potřeby. Kromě výrazných barev na vlasy a sad pro tvorbu všelijakých odstínů můžeme najít jako zboží s nejlepším hodnocením a s nejvyšší poptávkou syntetické vlasy. Tyto příčesky jsou v různých strukturách (od rovných až po kudrnaté), barvách a délkách. Pomohou vám na hlavě vykouzlit účes, který vaše vlastní vlasy neumožňují například díky nevhodné hustotě nebo délce. Také jsou často používané pro tvorbu profesionálních kadeřnických výtvorů pro plesy a jiné společenské akce.

Dekorace

Je pravdou, že v našich místních obchodech o dekorace a bytové doplňky obvykle není žádná nouze. Pokud však chcete mít doma něco originálního, na co nenarazíte u každého vašeho známého na návštěvě nebo máte konkrétní představu, čím byste si domov rádi vyzdobili, jsou tu zahraniční obchody a jejich nepřeberná nabídka. Pokud například hledáte na stěnu plakát konkrétního obrazu, v České republice obvykle příliš nepochodíte, ale na mezinárodních serverech se vám zobrazí hned několik obchodníků, kteří nabízejí to, co hledáte.

Oblečení

Nebudeme si nic nalhávat – hezké oblečení kupujeme prostě neustále. Objevte proto kouzlo výrobků ze zahraničí; nemusíte se spokojit jen s místními kamennými prodejnami – internet je plný originálních a velice zajímavých kousků. Dávejte však dobrý pozor na recenze u specifické a dražší módy, zda materiál a celkový vzhled dle ostatních kupujících odpovídá realitě. Nákup triček a dalších klasických kousků ale rozhodně stojí za to. Najdete zde mnohem větší nabídku, ze které si vybere i ten nejnáročnější zákazník. Většinu zboží, kterou uvidíte na zahraničních serverech, u nás zkrátka nepořídíte. Mají originální

  • Motiv (ať už nápis nebo vzor)
  • Střih a design
  • Zpracování a provedení

Pro koupi zahraničních značek však nemusíte využívat jen globální servery. Mnohé z mezinárodních obchodních řetězců jakou jsou Zoot, AbouYou.cz nebo Zalando si vytvořili svou pobočku i v České republice. Díky nim je móda z ciziny snadno dostupná a nechybí přitom ani nadstandardní zákaznický servis jako je doprava a reklamace zboží zdarma a okamžitě.

Hodinky

Pokud se podíváme na uživatelské hodnocení, jsou další aktuálně velice často pořizovanou a zároveň kladně recenzovanou položkou hodinky. Ne však jen klasické ručičkové – v nabídce vás překvapí, kolik různých variant digitálních a chytrých hodinek existuje. Obvyklé je u nich i vybavení jako voděodolnost nebo speciální funkce. Kromě samotných hodinek můžeme pořídit i jejich různé doplňky jako například:

  • Tvrzená a náhradní sklíčka
  • Pásky různých materiálů, stylů zapínání a barevných kombinací

Šperky

Další skvělou inspirací pro nákup na zahraničních serverech, kterou využívá stále více lidí, jsou šperky. Od náušnic, přes náhrdelníky, až po prstýnky, seženete zde cokoliv. Velice populární jsou nyní například brože nebo elegantní korálky s různými motivy pro navlečení na kulaté náramky. Bižuterie bývá velice nápaditá a originální. Dle svého vkusu si vybere zajisté každý. Pokud sháníte svatební šperky, najdete v rámci zahraničního zboží netradiční a přitom velice zajímavé kousky.

Hračky

Samozřejmostí je, že zahraniční zboží značně rozšiřuje nabídku sortimentu i u dětského zboží. Nejedná se rozhodně jen o oblečení a výbavičku pro miminka. Na globálních serverech seženete především hračky pro vaše ratolesti, které jim budou závidět všichni jejich kamarádi a ty nejžhavější novinky můžete mít v předstihu před ostatními rodiči. Navíc ještě ušetříte mnoho korun. Pokud nevíte, co vybrat k narozeninám, Vánocům či jakékoliv jiné události, nechte se inspirovat zde.